Perceptions of students towards the implementation of performance- based assessment in vocational English course
Performansa dayalı ölçme değerlendirmenin teknik İngilizce dersinde uygulanmasına dair öğrenci tutumu
- Tez No: 687345
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı performansa dayalı ölçme değerlendirmenin teknik İngilizce dersinde uygulanmasına dair öğrenci tutumunu irdelemektir. Bu amaç doğrultusunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde okuyan 52 öğrenci ile çalışma yürütülmüştür. Nitel ve nicel veriler anket ve öğrencilerle yapılan odak grup görüşmeleri ile elde edilmiştir. Çalışmanın bulguları öğrencilerin performansa dayalı ölçme değerlendirmeye karşı pozitif düşüncelerini ifade ederken aynı zamanda negatif sonuçları olduğunu da belirtmiştir. Bu çalışma öğrencilerin mesleki İngilizce derslerinde alternatif değerlendirmeye yönelik tutumlarına dair önemli bulgular ortaya koymuştur. Öğrenciler performansa dayalı ölçme değerlendirmenin mesleki teknik İngilizce dersinde kullanılması konusunda ortak bir kanıda olup nitel ve nicel veri analizleri de bunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the student perceptions towards the implementation of performance- based assessment (PBA) in vocational English course. In the light of this purpose, the study was conducted on 52 students studying in a vocational and technical high school in Izmir. Mix research design attributes used in order to obtain data. Based on this information, the quantitative data was collected by using a 5 point Likert scale in this study. Additively, the study made use of qualitative data which were obtained from the students' responses to the focus group discussion for the purpose of gaining insights into students' perceptions on PBA. This paper provides guidelines for English for Specific Purposes (ESP) learners' attitudes on the alternative assessment with a specific focus on vocational English courses. Findings for the current study suggest that most of the students are in favor of performance- based assessment tasks (PT). The collaborative nature of the focus group mostly offers some benefits of performance- based assessmet tasks; however, it has some challenges.