Duygusal bulaşma ve empati yorgunluğu arasındaki ilişkide negatif ve pozitif duyguların aracılık rolü
The mediation role of positive and negative emotions in the relationship between emotional contamination and empathy faciliation
  1. Tez No: 687357
  2. Yazar: NEVİN SOYUMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN VAHİT ERKUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı, duygusal bulaşma ile empati yorgunluğu arasındaki ilişkide pozitif ve negatif duyguların aracılık rolü olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'deki sağlık çalışanları oluşturmaktadır (n=404). Çalışmada veri toplama amacıyla anket tekniği kullanılmıştır. Bu çalışmada Doherty (1997) tarafından geliştirilmiş 15 maddeden oluşan duygusal bulaşma ölçeği, Adams vd. (2006) tarafından geliştirilmiş 5 maddeden oluşan örgütsel merhamet yorgunluğu ölçeği ve Watson vd. (1988) tarafından geliştirilmiş 20 maddeden oluşan pozitif ve negatif duygular ölçeği araştırmada kullanılmıştır. Toplanan veriler, SPSS 26 ve AMOS 26 istatistik programlarıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; duygusal bulaşma ile empati yorgunluğu arasında pozitif yönlü ilişki söz konusudur. Buna karşın, duygusal bulaşma ve empati yorgunluğu arasındaki ilişkisinde pozitif duyguların aracılık etkisine saptanamamıştır. Benzer biçimde duygusal bulaşma ve empati yorgunluğu arasındaki ilişkide negatif duyguların aracılık etkisine saptanamamıştır. Son olarak, bu çalışmada, bazı kısıtlılıklar bulunmaktadır. Ayrıca gelecekte benzer konularda çalışma yapacak araştırmacılar için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine whether positive and negative emotions play a mediating role in the relationship between emotional contagion and empathy fatigue. The sample of the study is composed of health workers in Turkey (n=404). Survey technique was used for data collection in the study. Emotional contagion scale consisting of 15 items developed by Doherty (1997), the organizational compassion fatigue scale consisting of 5 items developed by Adams et al. (2006), and thenegative and positive emotions scale consisting of 20 items developed by Watson et al. (1988) were used in the study. The data collected was analyzed with SPSS 26 and Amos 26 statistical programs. As a result of the analysis, there is a positive relationship between emotional contagion and empathy fatigue. However, there was no mediating roles of both positive and negative emotions on the relationship between emotional contagion and empathy fatigue. Finally, in this study, there are some limitations. In addition, some recommendations have been made for researchers who will study similar topics in the future.