Hemşirelerde duygusal bulaşma ve manevi bakım yeterliliği düzeyinin incelenmesi
Investigation of emotional contaction and spiritual care competency level in nurses
  1. Tez No: 953638
  2. Yazar: ALADDİN ALİBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ASİ KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelerde duygusal bulaşma ve manevi bakım yeterlilik düzeylerini belirlemek ve bu iki kavram arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Araştırma, Aralık 2023–Temmuz 2025 tarihleri arasında Türkiye'nin doğusunda yer alan Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görev yapan 350 hemşire ile yürütülmüştür. Veriler; Sosyodemografik Veri Formu, Duygusal Bulaşma Ölçeği ve Manevi Bakım Yeterliliği Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar t testi, varyans analizi, Pearson korelasyon testi ve ileri analiz yöntemleri (LSD, Dunnett C) kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımı skewness-kurtosis katsayıları ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hemşirelerin duygusal bulaşma puan ortalaması 42.55 ± 8.15, manevi bakım yeterliliği puan ortalaması ise 108.15 ± 14.22 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Exploring the Relationship Between Emotional Contagion and Spiritual Care Competence Among Nurses Aim: This study aimed to determine the levels of emotional contagion and spiritual care competence among nurses and to examine the relationship between these two variables within a descriptive and correlational research design. Materials and Methods: The study was conducted with 350 nurses working at a Research and Training Hospital located in eastern Turkey between December 2023 and July 2025. Data were collected using the Sociodemographic Data Form, the Emotional Contagion Scale, and the Spiritual Care Competence Scale. Descriptive statistics, independent samples t-test, analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation test, and advanced analysis methods (LSD, Dunnett C) were used for data analysis. The normal distribution of the data was assessed using skewness and kurtosis coefficients. Results: The mean emotional contagion score of the nurses was 42.55 ± 8.15, while the mean total spiritual care competence score was 108.15 ± 14.22.