İşyeri maneviyatıyla iş doyumu arasındaki ilişkide dışsal motivasyon ve duygusal bulaşmanın rolü: Sağlık sektörü çalışanları üzerine bir araştırma
The role of external motivation and emotional contagion in the relationship between workplace spirituality and job satisfaction: A research on health sector employees
- Tez No: 826131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İşyeri maneviyatı çalışanların, diğer çalışma arkadaşları ile aralarında bağ oluşmasını kolay hale getiren; kişilere sevinç ve bağlılık duyguları sağlayan bir iş tecrübesini yüreklendiren örgütsel değerlerdir. İşyeri maneviyatının yüksek olduğu bir işletmede çalışanlar kendilerini işyerine daha bağlı hisseder ve mevcut performanslarının üzerine çıkabilirler. Çalışma yaşamına dair yapılan araştırmalarda çoğunlukla verimlilik, performans gibi konulara ağırlık verilmiştir. Yapılan çalışmalarda örgütün faaliyetlerini yerine getiren çalışanların duyguları genelde ikinci plana alınmıştır. Çalışanlar kendi maneviyatlarını iş yerinin değerleri ile bağdaştırmak isterler fakat bu konuda tedirginlik hissedebilirler. Bu çalışmada işyeri maneviyatı ile iş doyumu arasındaki ilişkide aracı ve düzenleyici değişkenlerin neler olacağı merak edilmektedir. Sağlık sektöründeki çalışanlar işyeri maneviyatı ile iş doyumu arasındaki ilişkiyi nasıl algılamaktadırlar? İş yeri maneviyatı ile iş doyumu arasındaki ilişkide dışsal motivasyonun rolü nedir? İşyeri maneviyatı ve iş doyumu arasındaki ilişkide duygusal bulaşmanın rolü nedir? Sorularına çalışmamızda cevap aranmaktadır. Bu çalışmanın amacı sağlık sektörü çalışanlarından oluşan bir örneklemle işyeri maneviyatıyla iş doyumu arasındaki ilişkide dışsal motivasyon ve duygusal bulaşmanın rolünü ölçmektir. Bu kapsamda Çanakkale ili merkezindeki hastanelerde görev yapan 326 sağlık sektörü çalışanına ulaşılmış ve anket tekniğiyle veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programından yararlanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler analiz edilerek yorumlanmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda maneviyat ile iş doyumu arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki, duygusal bulaşma ve dışsal motivasyon değişkenleri ile iş doyumu arasında da anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre işyeri maneviyatı ile iş doyumu arasındaki ilişkide duygusal bulaşmanın kısmı aracı rolünün olduğu, dışsal motivasyonun ise düzenleyici bir rolünün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Workplace spirituality makes it easier for employees to form bonds with other colleagues; Organizational values that encourage a work experience that provides people with feelings of joy and commitment. In a business where workplace spirituality is high, employees feel more connected to the workplace and can exceed their current performance. Research on working life has mostly focused on issues such as efficiency and performance. In the studies conducted, the emotions of the employees who carry out the activities of the organization are generally taken into the background. Employees want to reconcile their own spirituality with the values of the workplace, but they may feel uneasy about this. In this study, it is wondered what the mediating and moderating variables will be in the relationship between workplace spirituality and job satisfaction. How do employees in the healthcare sector perceive the relationship between workplace spirituality and job satisfaction? What is the role of extrinsic motivation in the relationship between workplace spirituality and job satisfaction? What is the role of emotional contagion in the relationship between workplace spirituality and job satisfaction? Answers to these questions are sought in our study. The aim of this study is to measure the role of extrinsic motivation and emotional contagion in the relationship between workplace spirituality and job satisfaction with a sample of healthcare sector employees. In this context, 326 healthcare sector employees working in hospitals in the center of Çanakkale were reached and data were collected using the survey technique. SPSS package program was used to analyze the data obtained. The data collected in the research were analyzed and interpreted. As a result of the correlation analysis, a significant and positive relationship was detected between spirituality and job satisfaction, and a significant and positive relationship between emotional contagion and extrinsic motivation variables and job satisfaction. According to the results of the regression analysis, it was concluded that emotional contagion had a partial mediating role in the relationship between workplace spirituality and job satisfaction, while extrinsic motivation did not have a moderating role.