Kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin müşteriler üzerine etkileri
Effects of corporate social responsibility projects on customers
- Tez No: 687361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ YILDIRIM SAATÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ekonomi günden güne değişmektedir. Bununla birlikte İşletmeler de farklı şekiller de pazar da yer alabilmek için çeşitli yollar aramaktadırlar. İşletmelerin ürettikleri ürünler kadar bunları son tüketicilere nasıl ulaştırdıkları da önem kazanmıştır. Tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarını anlamak için, tüketici davranışları ve bu davranışları nelerin tetiklediğini belirlemek gerekir. Günümüzün globalleşen dünyasında artık ürünler arasındaki özellikle görsel farklılıklar oldukça azalmaya başlamıştır. Firmalar pazarda tercih edilebilmek için karar verme aşamasında diğerlerine göre ortaya koyduğu farklarla galip gelebilirler. Günümüzde markalar bu ticari gücü elde edebilmek için en önemli stratejilerden biri olarak kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarını kullanmaktadır. Büyük ölçekli işletmeler kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerini bu amaçlarla kullanarak, pazarda büyük pay almayı istemektedirler. Hem Dünyadan hem de Türkiye'den çeşitli büyük organizasyonların örneklerinin de incelemelerine yer verilen bu çalışma da, kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri sonucunda elde edilen olgularla olan ilişki incelenerek sonuçta pazar payı elde etmede bu değişkenlerin nasıl birer ilişki ağına sahip olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Economy changes day by day. Companies, seek various, different ways to take a part in the market. It has become as important as the products that business procedures, how They deliver them to the consumers. It is necessary to determine consumer behavior and what triggers these behaviors for understanding the demands and needs of consumers Especially visual differences between products have begun to decrease considerably in today's globalizing world. To be preferred in the market, companies can win with their differences compared to others during the decision making process. Nowadays Brands use corporate social responsibility practices as one of the most important strategies to obtain this commercial power. Large scaled companies want to get a large share in the market by using their corporate social responsibility activities for these purposes. In this study, which also examined examples of various large organizations from both the world and Turkey, the relationship with the facts obtained as a result of Corporate Social Responsibility activities was examined and how these variables have a network of relationships in achieving Market Share.