Bazı yeni fejer tipli eşitsizlikler ile ilgili yeni sonuçlar
New results on some new fejer-type inequalities summary
  1. Tez No: 687378
  2. Yazar: GAMZE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışması, konveks fonksiyonlar için elde edilmiş eşitsizliklerden yeni Hermite-Hadamard-Fejér tipli eşitsizliklerin elde edilmesi ile ilgilidir. Birinci bölümde bölümde sırasıyla eşitsizlik teorisi, konveks fonksiyonların tarihçesi, konvekslik teorisi hakkında giriş niteliğinde bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde tez için gerekli temel kavramlar, tanımlar, teoremler verilmiş ayrıca konveks fonksiyon sınıflarının birbiriyle olan ilişkisi literatür çalışmasıyla da desteklenerek aktarılmıştır. Üçüncü bölümde tez çalışmasında kullanılan klasik eşitsizlikleri içeren teoremler, ispatları ve bu çalışmaya temel teşkil eden bazı eşitsizlikler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Hermite-Hadamard-Fejér tipli yeni eşitsizliklere yer verilmiştir. Elde edilen eşitsizliklerin literatürle uyumlu olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is related to making the new type of Hermite-Hadamard-Fejér inequalities by the light of inequalities that are acquired by convex functions. At the first section theory of inequality, history of the convex system, introductory information of the study of convexity are presented. At the second section, basic concepts which are required for this thesis, descriptions, theorems are given and relations of the class of functions are conveyed by the support of literature research. At the third section, theorems which contain classic inequalities, proofs and some inequalities which are the base of this thesis are given. At the fourth section, new inequalities of Hermite-Hadamard-Fejér type are included. Finally it is shown that acquired inequalities match with the literature.