Acil serviste metanol zehirlenmesi tanısı alan hastaların yoğun bakım yatışı ve hastane içi mortalite ile ilişkili faktörlerin geriye dönük incelenmesi
Retrospective analysis of factors associated with intensive care admission and in-hospital mortality of patients diagnosed with methanol poisoning in the emergency department
  1. Tez No: 687413
  2. Yazar: MUSTAFA AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN EROL ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
, tedavi protokollerini ve prognozunu değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 1 Ocak 2017 ve 01 Ocak 2021 tarihleri arasında, hastanemizacil servisine getirilen hastalardan metil alkol alımı şüphesi olan ve öykü, fizik muayene bulguları uyumlu olan ve yüksek anyon açıklı metabolikasidozu olan hastalar retrospektif olarak dahil edildi (pH20 mEq/L). Çalışmamızda mortalite gelişen ve gelişmeyen iki grup arasında demografik veriler, başvuru şikayetleri, laboratuvar ve kan gazı parametreleri açısından gruplar arasında fark olup olmadığını analiz ettik. Bulgular: Çalışmamızdaki hastaların 87.8%'i erkek, 12.2%'si kadındır.Hastalara ait yaş ortalaması 52.22±10.80 olarak tespit edilmiştir. Sistolik kan basıncı (SKB) ortalaması 146.17±40.43 ve diyastolik kan basıncı (DKB) ortalaması 82.20±20.07 olarak tespit edilmiştir. Hayatta kalan hastalarda ortalama arteryel basınç değeri 109.14±22.19 iken, hastane içinde ölen hasta grubunda ise 95.59±28.88 olarak tespit edilmiştir. Her iki grup arasında istatistiksel olarak önemli farka rastlanmamıştır (p=0,097).Çalışmamızdaki hastaların hastane içi mortalitesi 41.5%'tir. Bilinç durumu ile ilgili şikayetler hastane içi mortalite gelişen gruptaki hastaların 52.9%'unda izlenirken, hayatta kalan hastaların oluşturduğu grupta 16.7% oranında izlenmiştir ve iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p=0,014).Kreatinin, glukoz ve laktat düzeyi ortalama değerleri hastane içerisinde ölen hasta grubunda istatistiksel olarak önemli düzeyde artmış olarak bulunmuştur. Bikarbonat, pH ve baz defisiti ortalama değerleri ise hastane içerisinde ölen hastaların yer aldığı grupta istatistiksel olarak önemli düzeyde farklı olarak bulunmuştur. Sonuç: Metanol zehirlenmesi tanısı çoğunlukla klinik olarak konur ve erken tanı ve tedavi morbidite ve mortaliteyi azaltmaktadır. Kan gazı parametrelerindeki kötüleşmenin ciddiyeti yüksek mortalite oranları ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Methanolpoisoning is stillone of the most importantcauses of poisoning-related deaths due to its difficulty in diagnosis and delayed admission to the hospital. In this study, we aimed to evaluate the epidemiological data, clinical features, laboratory findings, treatment protocol sand prognosis of patients who applied to the emergency department with methanol poisoning. Materials and Methods: Patients who were admitted to the Emergency Department of our hospital between January 1, 2017 andJ anuary 01, 2021, with suspected methyl alcohol intake, and with compatible history and physical examination findings, and patients with high anion gap metabolic acidosis were included in the study retrospectively. (pH20 mEq/L).In our study, we analyzed whether there was a difference between the two group swit hand with out mortality in terms of demographic data, admission complaints, laboratory and bloodgas parameters. Results: Of thepatients in ourstudy, 87.8% were maleand 12.2% were female. The meanage of the patients was 52.22±10.80 years. The mean systolic bloodpressure (SBP) was 146.17±40.43 and the mean diastolic bloodpressure (DBP) was 82.20±20.07.While the mean arterial pressure valuewas 109.14±22.19 in surviving patients, it was 95.59±28.88 in the group of patients who died in the hospital. There was no statistically significant difference between the two groups (p=0.097).The in-hospital mortality of the patients in our study was 41.5%.Complaints about the level of consciousness were observed in 52.9% of the patients in the group that developed in-hospital mortality, while it was observed in 16.7% of the patients who survived, and the difference between the two groups was found to be statistically significant (p=0.014).The mean values of creatinine, glucose and lactate levels were found to be statistically significantly increased in the group of patients who died in the hospital. Bicarbonate, pH and basedeficit mean values were found to be statistically significantly different in the group of patients who died in the hospital. Conclusions: The diagnosis of methanol poisoning is mostly madeclinically, and early diagnosis and treatment reduce morbidity and mortality. The severity of the deterioration in bloodgas parameters is associated with high mortalityrates.