Eser sahibinin haklarına getirilen sınırlamalar
Limitation of copyrights arising from authorship
  1. Tez No: 687438
  2. Yazar: EZGİ ÇİĞDEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK PARLAK BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmanın konusunu“eser sahibinin haklarına getirilen sınırlamalar”oluşturmaktadır. Fikri çaba sonucu ortaya çıkan fikir ve sanat eserlerine ilişkin hususlar hukuk sistemlerinde farklı şekillerde düzenlense de, ortak amaç eser sahibinin korunması olmuştur. Bu kapsamda çalışmamızda, uluslararası metinler ve ulusal hukuk kaynaklarında eser sahibinin mali ve manevi hakları ile mali haklara getirilen sınırlamalar, sınırlamaların toplumsal menfaatlerle çatıştığı durumda uygulanacak kurallar ve eser sahibinin menfaatlerinin zarar görmesi durumunda başvurulabilecek hukuki yollar incelenmiştir. Çalışmamızda genel olarak, konuya ilişkin ulusal ve uluslararası mevzuat, doktrin görüşleri ve mahkeme kararları ele alınmış, tartışmalı görüşlerden bahsedilmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde, fikir ve sanat eserlerinin ulusal ve uluslararası mevzuatta düzenleniş biçimi incelenmiş; ikinci bölümde eser kavramı ve eser sahipliği ile eser sahipliğinden doğan haklar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, çalışma konumuzun esas kısmını oluşturan eser sahibinin haklarına getirilen sınırlamalar ve bunların nitelikleri değerlendirilmiş ve son olarak dördüncü bölümde eser sahibinin haklarına getirilen sınırlamaların hüküm ve sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis consists of the limitations on the author's right. Even though the issues related to the ideas and works of art that emerged as a result of the intellectual effort are regulated in different ways in legal systems, the common goal has been to protect the author's work. In that perspective, legal restraints towards financial rights and the copyright owner's tangible and intangible in the international texts along with national law resources are examined. Also, applicable rules when the limitations interfere with communal interests, additionally which may resort legal remedies in case the copyright owner's expedience is abused are analyzed in this thesis. Overall in our thesis, regarding international and national legislation, doctrine stances, and court judgments are discussed and controversial circumstances are enucleated. In the first part of the thesis, the configuration of intellectual and artistic works among international and national legislation is analyzed. In the second part, the concept of work, and work ownership, and contractual rights and obligations comprised of work ownership still are clarified. In the third part, limitations towards the copyright owner's rights that constitute the essential and main part of this thesis and their eligibility are reviewed. For the last part, judgments, and outcomes related to limitations