Kanser hastalarında psikolojik faktörlerin tedavi uyumuna etkileri
Effects of psychological factors on medication adherence in cancer patients
  1. Tez No: 687502
  2. Yazar: GÖKBERK GÖZÜKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Kanser günümüzde en önemli sağlık problemlerinden biri olup sadece ölümcül bir hastalık değil; aynı zamanda hastalarda ve hasta yakınlarında ciddi psikolojik stres oluşturan bir hastalıktır. Kanser hastalarında tedavi uyumsuzluğu, olumsuz klinik sonuçların ortaya çıkmasına, mortalite riskinde artışa ve yaşam kalitesinde azalmaya yol açtığından, tedavi uyumu hastaların tedavi başarısında önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada amacımız, yeni tanı alan kanser hastalarının ve onlarla birincil olarak ilgilenen hasta yakınlarının anksiyete, depresyon, kansere ilişkin tutumlarını (kanser damgası) değerlendirmek ve bu psikolojik faktörlerin tedavi uyumuna etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.11.2020-01.05.2021 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'ne başvuran intravenöz kemoterapi tedavisi planlanan 50 yeni tanı kanser hastası ve onlarla birincil olarak ilgilenen 50 hasta yakını dahil edildi. Yeni tanı kanser hastalarına kişisel bilgi formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Kansere İlişkin Tutumları (kanser damgası) Ölçme Anketi-Hasta versiyonu ve hasta yakınlarına Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Kansere İlişkin Tutumları (kanser damgası) Ölçme Anketi – Toplum versiyonu uygulandı. Ek olarak kanser hastaları psikiyatri hekimi tarafından klinik görüşme ile değerlendirildi. Hastalar kemoterapi tedavileri tamamlanana kadar prospektif olarak takip edildi. Tedavi bitiminde araştırmacı tarafından kayıt altına alınan tıbbi veriler kullanılarak Medication Possesion Ratio (MPR) hesaplandı. Bulgular: Kanser hastalarının yaş ortalaması 59,78±12,98 saptandı. Hastaların %52'si kadın, %48'i erkek idi. Hastaların %38'inde depresyon belirtileri, %38'inde anksiyete belirtileri görülürken; %40'ının da kansere ilişkin tutumlarının (kanser damgası) olumsuz olduğu saptandı. Hasta yakınlarının %28'inde depresyon belirtileri, %30'unda anksiyete belirtileri görülürken; %28'inin de kansere ilişkin tutumlarının (kanser damgası) olumsuz olduğu bulundu. Psikiyatri hekimi tarafından yapılan klinik görüşme ile hastaların %26'sında major depresif bozukluk, %8'inde uyku bozuklukları, %6'sında anksiyete bozuklukları tespit edildi. Hastaların %70'inde tedavi uyumu yüksek olarak saptandı. Hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri ile tedavi uyumu karşılaştırıldığında, aralarında anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Cancer is one of the most important health problems today and is not only deadly disease, but also a disease that causes serious psychological stress in patients and their caregivers. Medication adherence has an important place in the success of treatment in cancer patients, because medication non-adherence leads to negative clinical outcomes, an increase in the risk of mortality and decrease in the quality of life. In this study, our aim is to evaluate their attitudes of anxiety, depression and attitudes toward cancer (cancer stigma) in newly diagnosed cancer patients and their family caregivers caring for them primarily and to investigate the effects of these psychological factors on patients medication adherence. Materials and Methods: The study included 50 newly diagnosed cancer patients who were planned for intravenous chemotherapy treatment applied to Kırıkkale University Faculty of Medicine, Medical Oncology Polyclinic between 01.11.2020 and 01.05.2021, and 50 family caregivers primarily interested in them. Patient personal information, Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, Questionnaire for measuring attitudes toward cancer (cancer stigma) – patient version for newly diagnosed cancer patients, and to family caregivers Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, Questionnaire for measuring attitudes toward cancer (cancer stigma) –community version is applied. In addition, cancer patients were evaluated by a psychiatrist through clinical interview. Patients were followed up prospectively until the completion of chemotherapy treatments. Medication Possession Ratio (MPR) was calculated using the medical data recorded by researcher at the end of the treatment. Results: The mean age of cancer patients was 59,78±12,98 years. 52% of the patients were female and 48% were male. While 38% of the patients had depression symptoms and 38% had anxiety symptoms; it was determined that 40% of them had negative attitudes toward cancer (cancer stigma). While 28% of the family caregivers had depression symptoms and 30% had anxiety symptoms; it was found that 28% of them had negative attitudes toward cancer (cancer stigma). Major depressive disorder was found in 26% of the patients, sleep disorders were found in 8%, and anxiety disorders were found in 6% of the patients with clinical interview made by the psychiatrist. Medication adherence was found to be high in 70% of the patients. When the sociodemographic and clinical characteristics of the patients and medication adherence were compared, no significant difference was found between them.