Tip 2 diyabetli hastalarda kuvvetlendirme egzersizlerinin omuz pozisyon hissine etkisi
Effect of strengthening exercises on shoulder position feeling in patients with type 2 diabetes
- Tez No: 687503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KOCAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM)'lu bireyler sağlıklı bireylere oranla 2 veya 3 kat daha fazla azalmış sensorimotor sinyalizasyona sahip oldukları bildirilmiştir. Tip 2 DM'li bireyler ile yapılan bu çalışma ise tip 2 DM'li bireylerde propriosepsiyonun bozulduğunu gösterildiği bildirilmiştir. Proprioseptif duyu etkilenimi nedeniyle omuz kaslarında nöromüsküler kontrol değişimleri görülür. Birey, uygun nöromüsküler koordinasyon olmadan uygun bir kas aktivasyonu gerçekleştiremez. Omuz stabilizasyonu ve uygun hareketlenmesi için aktif eklem stabilizatörlerinin istemli olarak kasılması çok önemlidir. Böylece DM ve omuz propriosepsiyonu arasında ilişki olduğu görülmektedir. Çalışmamıza; 18-65 yaş arası değişen 38 tanesi kadın ve 22 tanesi erkek 60 gönüllü tip 2 diyabetik birey alınmıştır. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü'nde gerçekleştirilen çalışmaya, Adıyaman ilinde yaşayan tip 2 diyabetli bireyler dâhil edilmiştir. Çalışma iki gruptan oluşmaktadır. Grup I (n= 30): Çalışma grubunu oluşturmaktadır. Bireyler omuz, kol ve el bölgesindeki kaslara 8 hafta, haftada 3 gün, 2 set ve 12 tekrar kuvvetlendirme egzersizleri yapmıştır. Grup II (n=30): Kontrol grubunu oluşturmaktadır. Bireylere egzersiz verilmeden gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Bu değerlendirmeler çalışma grubundaki egzersizler sonlandıktan sonra da bireylere uygulanmıştır. Çalışmada; çalışma grubundaki bireylere haftada 3 gün egzersiz uygulandı. Haftada bir defa ise egzersizden önce ve sonra kan şekeri değerlerine bakılmıştır. Aynı zamanda el ve parmak kuvvetini, ağrı şiddetini ve kas kuvvetlerini değerlendirdiğimiz bu çalışmada anlamlı farklılıklar ve birtakım benzerlikler bulunmuştur. Araştırmamızda pozisyon duyusunda egzersiz yapan grupta anlamlı olarak sapma miktarında düşüş olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been reported that individuals with type 2 Diabetes Mellitus (DM) have 2 or 3 times decreased sensorimotor signaling compared to healthy individuals. In this study conducted with individuals with type 2 DM, it has been reported that proprioception is impaired in individuals with type 2 DM. Neuromuscular control changes are observed in the shoulder muscles due to proprioceptive sensory involvement. The individual cannot achieve proper muscle activation without proper neuromuscular coordination. Voluntary contraction of active joint stabilizers is very important for shoulder stabilization and proper mobilization. Thus, it is seen that there is a relationship between DM and shoulder proprioception. To our work; 60 voluntary type 2 diabetic individuals, 38 of whom were females and 22 of whom were males, between the ages of 18-65 were included. Individuals with type 2 diabetes living in Adıyaman were included in the study conducted at Hasan Kalyoncu University Institute of Graduate Education the study consists of two groups. Group I (n = 30): It forms the study group. The individuals strengthened the muscles in the shoulder, arm and hand area for 8 weeks, 3 days a week, 2 sets and 12 repetitions. Group II (n = 30): It constitutes the control group. Necessary evaluations were made without giving exercise to individuals. These evaluations were applied to the individuals after the exercises in the study group ended. In this study; Exercises were applied to the individuals in the study group 3 days a week. Once a week, blood glucose values were checked before and after exercise. At the same time, significant differences and some similarities were found in this study in which we evaluated hand and finger strength, pain intensity and muscle strength. In our study, it was observed that there was a significant decrease in the amount of deviation in the group exercising in the sense of position.