Meme kanseri tanılı hastalarda travma sonrası büyüme ile serotonin transporter promotor bölge gen polimorfizmi ve psikososyal faktörler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: Bir yıllık izlem çalışması
Evaluation of the relationship between posttraumatic growth development and serotonin transporter gene promotor region polimorphism and psychosocial factors in patients with breast cancer: A one-year follow up study
  1. Tez No: 789085
  2. Yazar: MEHMET YORULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN ÖNEN SERTÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ: Kanser günümüzde hastalar, yakınları ve toplum için maddi ve manevi yüke neden olan ve sıklığı gittikçe artan bir sağlık sorunudur. Kanser gibi yaşamsal tehdit oluşturan tüm hastalıkları travmatik olay olarak kabul edilmekte ve birçok psikiyatrik bozukluğa yol açabilmektedir. Diğer yandan kanser tanısı sonrası ruhsal açıdan pozitif değişimler de gerçekleşebilmekte bu da hastaların tedavi uyumunu ve sürecini olumlu etkileyerek mortalite ve morbidite oranlarını azaltmaktadır. Travma Sonrası Büyüme, kişinin önceki ruhsal durumundan daha iyi bir noktayı işaret eder ve bu yönüyle diğer kavramlardan ayrılır. Bu sürece olumlu katkı yapan faktörlerin saptanması, hastaların bu alanlarda desteklenmesini sağlayarak tedavi sürecini olumlu etkileyebilir. Bu açıdan amacımız bu sürece yatkınlık yaratan psikolojik ve genetik değişkenlerin saptanmasıdır. METOD: Örneklem teşhis üzerinden altı aydan daha fazla geçmemiş olan 120 meme kanserli kadın olgudan oluşmaktadır. Kişilerle ilk görüşmeden üç ay sonra ikinci görüşme, altı ay sonra üçüncü görüşme, 12 ay sonra dördüncü görüşme yapılmıştır. Her görüşmede kişilere Travma Sonrası Büyüme Envanteri (TSBE), Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAM-A), Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HAM-D), Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ) ve ek olarak ilk ve son görüşmelerde Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ASDÖ) uygulanmıştır. Genetik materyal için ilk görüşmede iki tüp kan örneği alınmış ve analizlere kadar uygun sıcaklıkta bekletilmiştir. SONUÇ: Çalışmamızda genotip ile“Travma Sonrası Büyüme (TSB)”arasında bir ilişki saptanmamıştır. İlk görüşmede SCID uygulanması sonrası psikiyatrik bozukluk tanısı almak, Daha önce psikotrop kullanım öyküsü ve ailede kanser nedeni ile ölen birinin varlığı düşük TSBE (Travma Sonrası Büyüme Envanteri) toplam puanları ile ilişkili bulundu. TSBE puanları HAM-A (Hamilton Anksiyete değerlendirme Ölçeği), ve HAM- D (Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği) puanları ile negatif koreleyken, YPDÖ (Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği) ve ASDÖ (Algılanan Sosyal Destek Ölçeği) puanları ile pozitif korelasyon göstermiştir. TSBE puanları ile diğer ölçek puanları arasındaki en büyük ilişki 12.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Cancer is a public health problem that causes serious financial and moral burden for patients, their relatives and society and its frequency is increasing. All life-threatening diseases such as cancer are accepted as traumatic events and can lead to many psychiatric disorders. On the other hand, positive psychological changes can occur after the diagnosis of cancer, which positively affects the treatment compliance and process of the patients, reducing mortality and morbidity rates.“Post-Traumatic Growth”define a better point than the previous mental state of the person and differs from other concepts in this respect. Identifying the factors that contribute positively to this process can positively affect the treatment process by supporting the patients in these areas. In this respect, our aim is to determine the psychological and genetic variables that predispose to this process. METHOD: 120 women with breast cancer who were diagnosed with cancer for a maximum of 6 months were included in the study. The second interview was held three months after the first interview, the third interview six months later, and the fourth interview 12 months later. In each interview, the subjects were evaluated in terms of Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A), Posttraumtic Growth Inventory (PTGI), Resilience Scale for Adults (RSA) were applied to the indiviuals at each interview. In addition, Multidimensional Scale of Perceived(MSPSS) was applied in the first and last interview. For genetic material, two sputum blood samples were taken from the participants at the first interview and stored at the approprite temperature until genetic analysis. RESULTS: No relationship was found between PTG (Posttraumatic Growth) and genotype. However, loss of relatives due to cancer, previous history of psychotropic use, and being diagnosed with a psychiatric disorder at the first interview were associated with lower PTGI scores. PTGI scores were negatively correlated with HAM-A and HDRS, but positively correlated with MSPSS and RSA.