Profesyonel futbolcuların psikolojik becerileri ve zihinsel dayanıklılıklarına göre cesaretleri
Professional soccer players' courage depending on their psychological skills and mental toughness
- Tez No: 687583
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu araştırmada, profesyonel futbolcuların psikolojik becerileri ve zihinsel dayanıklılıklarına göre cesaret düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Betimsel araştırma modelindeki çalışma grubunu, 2019-2020 Türkiye Futbol Fedarasyonu'nun (TFF) 14 bölgesi içerisinde Süper Lig, PTT 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig'de yer alan 29 profesyonel takımda oynayan toplam 653 profesyonel futbolcu katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Konter ve Ng (2012) tarafından geliştirilen Sporda Cesaret Ölçeği-31 (SCÖ-31), Konter tarafından (2009)'da geliştirdiği“Profesyonel Futbolcularda Psikolojik Beceriler Ölçeği-16”(PFPBÖ) ve Sheard vd. (2009) tarafından geliştirilen, 2015 yılında ise Altıntaş ve Bayar tarafından Türkçe'ye uyarlanması yapılan“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri (SZDE)”kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım kontrolü“Shapiro-Wilk Testi”ile yapılmıştır. Grup varyanslarının homojenlik kontrolü“Levene Testi”ile yapılmıştır. Bağımsız iki grup karşılaştırılmasında; veriler parametrik testlerin varsayımlarını sağlıyorsa“Student T-Testi”, sağlamıyorsa“Welch ANOVA Testi”kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırma testlerinin sonuçları ortalamaların yanında harfli gösterim şeklinde ifade edilmiştir. Ölçekler arası non-lineer etki düzeylerinin belirlenmesi için“MARS Regresyon Analizi”yapılmıştır. Araştırma sonucunda profesyonel futbolcuların sporda cesaret düzeylerinde; medeni durum, eğitim durumu, anne eğitimi durumu, baba eğitimi durumu, yıllık gelir, profesyonel futbolcu olma yılı, takım kategorisi ve milli oyuncu değişkenlerinde anlamlı bir farklılıklar varken yaş, bulunduğu futbol kulübünde oynadığı yıl, mevki, en başarılı pozisyon ve kaptanlık durumunda ise anlamlı farklılıklar ortaya çıkmamıştır. Profesyonel futbolcuların psikolojik beceri düzeylerinde; yaş, medeni durum, eğitim durumu, anne eğitimi durumu, baba eğitimi durumu, yıllık gelir, profesyonel futbolcu olma yılı, bulunduğu futbol kulübünde oynadığı yıl, takım kategorisi değişkenlerinde anlamlı farklılıklar varken mevki, en başarılı pozisyon, kaptanlık durumu ve milli oyuncu düzeylerinde ise anlamlı farklılıklar belirlenmemiştir. Profesyonel futbolcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerinde ise, yaş, medeni durum, eğitim durumu, baba eğitim durumu, bulunduğu futbol kulübünde oynama süreleri, takım kategorisi ve milli oyuncu düzeylerinde anlamlı bir farklılıklar varken, anne eğitim durumu, yıllık gelir, profesyonel futbolcu olma yılı, mevki, en başarılı pozisyon ve kaptanlık düzeylerinde ise anlamlı farklılıklar tespit edilememiştir. Sonuç olarak, profesyonel futbolcularda psikolojik beceri ve zihinsel dayanıklılıkları onların cesaret düzeylerini artırdığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the psychological skills of professional football players and their courage levels according to their mental endurance was examined. The working group in the descriptive research model consists of a total of 653 professional football players from 29 professional teams in the Super League, PTT 1st League, 2nd League and 3rd League within the 14 regions of the 2019-2020 Turkish Football Federation (TFF). In the study, Courage in Sports Scale-31 (SCÖ-31) developed by Konter and Ng (2012),“Psychological Skills Scale in Professional Football Players-16”(PFPBÖ) developed by Konter (2009) and Sheard et al. (2009) and“Mental Resilience Inventory in Sports (SZDE)”adapted into Turkish in 2015 by Altıntaş and Bayar were used as the data collection tool. The normal distribution control of the data was done with the“Shapiro-Wilk Test”. Homogeneity control of group variances was done with“Levene Test”. When comparing two independent groups; if the data provided the assumptions of the parametric tests, the“Student T-Test”was used, if not, the“Welch ANOVA Test”was used. The results of the multiple comparison tests are expressed in letter notation next to the averages.“MARS Regression Analysis”was performed to determine the non-linear effect levels between scales. As a result of the research, while there are significant differences in the levels of courage of professional football players in sports, marital status, educational status, maternal education status, father's education status, annual income, year of being a professional football player, team category and national player variables; in the case of age, current year played in the club, the most successful position and the captain status, there were no significant differences. While there are significant differences in the psychological skill levels, age, marital status, educational status, maternal education status, father's education status, annual income, year of being a professional football player, current year in the club, and team category variables of the professional footballers, there were no significant differences in the position, the most successful position, captain status and the level of national players. While there are significant differences in the mental endurance levels of professional footballers in terms of age, marital status, educational status, father's education status, playing at your current club, team category and national player levels, no significant differences were detected in terms of maternal education status, annual income, year of becoming a professional football player, position, the most successful position and captainship levels. As a result, it has been revealed that the psychological skills and mental toughness of professional football players increase their courage levels.