İpotek sözleşmelerinin genel işlem koşulları açısından incelenmesi
Examining mortgage agreements in terms of general transaction conditions
- Tez No: 687627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SERT SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İktisadi faaliyetlerin artması ile birlikte büyük şirketlerce, özellikle banka ve sigorta şirketlerince, genel işlem koşulu içeren standart ipotek sözleşmeleri kullanılmaya başlanmıştır. Ancak, ipotek sözleşmeleri tapu siciline tescil ile kurulduğundan ve resmi şekle tabi olduğundan, genel işlem koşulları ile ilgili olarak gerekli hassasiyet gösterilmemektedir. Tapu sicil memuru tarafından, Tapu Sicil Müdürlüklerince Düzenlenen Resmi Senetlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik m.11/1 gereğince sadece esaslı unsurlar yönünden inceleme söz konusudur. Genel işlem koşulları denetimi ise sözleşmesinin yan unsurları yönünden yapılmaktadır. Uygulamada bu hususta bir aksaklık olduğu düşüncesiyle, çalışmamızda, ipotek sözleşmesinin esaslı ve yan unsurları genel işlem koşulları açısından incelenecek ve tespit edilen genel işlem koşullarına hangi tür denetimlerin uygulanabileceği ve denetimin hukuki sonucu açıklanacaktır. İpotek, sınırlı ayni haklar arasında yer aldığından, ipoteğe ilişkin birçok husus kanunda düzenlenmiş ve düzenlemelerin çoğunluğu emredici nitelikte olduğundan, ipotek sözleşmelerindeki geçersizliklerin daha çok TBK.m.27 gereği kesin hükümsüzlük niteliği taşıdığı görülmüştür. Çalışmamızda, genel işlem koşulları denetimine tabi olabilecek yan unsur niteliğindeki hükümler, örnek olarak hazırlanan ve ekte yer alan ipotek sözleşmesi üzerinden karşılaştırılarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
With the economic production, general purchase contracts began to be purchased by large companies, companies that did not purchase bank loans. However, registration in the land registry of rental contracts is not necessarily confirmed in relation to progress in general.“11/1”Regarding the Procedures and Principles Regarding the Official Deeds Issued by the Land Registry Offices by the Land Registry Officer, however, a fundamental registry examination is carried out. Ancillary elements related to making general sales are made. In this regard, with a general practice view, the fundamental and fundamental objectives of the controls can be applied in our controls. Mortgage, without being taken into account in the evaluation of its place among the real uses in the world and for examination, lacks definite provisions in the more comprehensive, general provisions in practice, which are mandatory in the provision and class. Subject to product services in general in our work, by-product reviews can be compared.