Attitude of generation Z to business life and perspectives on the internship programs in corporate firms
Z kuşağının iş hayatına karşı tutumu ve kurumsal firmalardaki staj programlarına olan bakış açıları
- Tez No: 687637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SAĞLIK ÖZÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde küresel iş dünyasının beklentileri, hızla değişen dünyaya ayak uydurarak değişmektedir. Bu yönden, farklı iş alanları oluşmakta ve işe alınan kişilerden beklenen yetkinlikler de çeşitlenmektedir. Bu nedenle, organizasyonlar için işe alacakları potansiyeli yüksek bireyleri bulmak ve onları şirket içerisinde tutmak her geçen gün daha fazla önem arz etmektedir. İş dünyasındaki en büyük bölümü kapsayan X ve Y jenerasyonunun yanına şimdi de Z kuşağı dahil olmuştur. Bu kuşağın iş dünyasını nasıl etkileyeceğine dair net bir bilgi olmasa da bu konuda birçok araştırma yapılmış ve bu bağlamda bu konu hala yorumlanmaya çalışılmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Z kuşağının iş dünyasına karşı bakış açısını ve çalışacakları kurumdan nasıl beklentileri olduğunu anlamaktır. Araştırmanın evrenini 18 ile 21 yaş arası üniversite öğrencileri kapsamaktadır. Katılımcılardan bilgi toplamak için online anket uygulanmış ve sonuçlar Pearson Chi-Square Test programıyla analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında Z kuşağının demografik bilgileri, karakteristik özellikleri ve çalışmak isteyecekleri kurumdan beklentilerine dair bilgiler elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, aynı zamanda yaş ve cinsiyet unsurlarına göre incelenmiştir ve belirli faktörlerin cinsiyete göre farklılık gösterebileceği düşünülmektedir. Ancak yaşıtları birbirine oldukça yakın olan Z grubu katılımcıların arasında kesin farkların olmadığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Today's global business expectations are changing by keeping up with the rapidly changing world. In this respect, different business areas take shape and the competencies expected from the recruited people also diversify. Therefore, it is more important for organizations to find individuals with high potential to recruit and keep them within the company. Generation Z has now been added next to the X and Y generations, which cover the largest part of the business world. Although it is not clear how this generation will affect the business world, many researches have been made on this subject and are still being interpreted in this context. The purpose of this research is to understand the perspective of Generation Z towards the business world and their expectations from the organization which they will work with. The universe of the research embraces the university students between the ages of 18 and 21. An online questionnaire was applied to gather information from the participants and the results were analyzed with the Pearson Chi-Square Test program. Within the scope of the study, the findings were also examined according to age and gender factors, and it is thought that certain factors may differ according to gender. However, it is possible to say that there are no definite differences between the Z group participants whose peers are very close to each other.