Omuz yaralanması geçirmiş geriatrik bireylerde kinezyofobi, propriyosepsiyon, durumluluk ve sürekli kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of kinesophobia, proprioception, state and trait anxiety levels in geriatric patients with shoulder injury
- Tez No: 687688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN KURUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı omuz yaralanması geçirmiş geriatrik bireylerde kinezyofobi, propriyosepsiyon, durumluluk ve sürekli kaygı düzeylerini ve bunların birbiriyle ilişkisini incelemektir. Çalışmaya yaş ortalaması 70,33±3,39 yıl olan toplam 24 birey dahil edildi. Bireylere propriyosepsiyon için Lazer İmleç Yardımlı Açı Tekrarlama Testi (Lİ-ATT), fonksiyonel değerlendirme için Constant Murley Skorlaması (CMS), fiziksel aktivite için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (IPAQ), bilişsel fonksiyonlar için Standardize Mini Mental Test (SMMT), kinezyofobi için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ve stres düzeyleri için Durumluluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI-I ve STAI-II) kullanıldı. Bireylerdeki ağrı şiddetleri ise Görsel Analog Skalası (VAS) ile değerlendirildi. Katılımcılar omuz bölgesinde yumuşak doku yaralanması olan grup ve sağlıklı grup şeklinde iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of kinesophobia, proprioception, state-trait anxiety levels and to determine the relationship between all of them in geriatric patients with shoulder injury. A total of 24 individuals with a mean age of 70,33±3,39 years were included in the study. Laser pointer assisted angle reproduction test (Lİ-ATT) was used to proprioception. Functional status levels of the patients were evaluated using Constant Murley Scoring (CMS). International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) were used to physical activity and The Standardized Mini Mental State Examination (SMMSE) were used for cognitive function. Tampa Scale for Kinesiophobia (TKÖ) were used to kinesophobia also Application of State-Trait Anxiety Scale (STAI I-II) were used for anxiety. Visual Analog Scale (VAS) was evaluated for pain severity of patients. Participants were divided into two groups as the group with soft tissue injury in the shoulder area and the healthy group.