Application of food fermentation practical work in classes
Gıda fermentasyonu deneylerinin sınıflarda uygulanması
  1. Tez No: 687714
  2. Yazar: BURÇİN ARSLAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAĞAN ATEŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma, gıda fermantasyonu uygulamalı çalışmalarının ulusal ve uluslararası öğretim programlarına entegrasyonunu ve öğretmenlerin sınıflarda uygulanmasına ilişkin algılarını incelemektedir. Bir çerçeve geliştirmek için, gıda fermantasyonu uygulamalı çalışmalarının IBDP, IGCSE, MEB biyoloji ve MEB fen bilimleri öğretim programlarına entegre edilmesini araştırmak amacıyla içerik analizi kullanılmıştır. Ayrıca, öğretmenler için gıda fermantasyonu atölyesi düzenlenmiş ve öğretmenlerin atölyedeki öğretim programı ile ilgili analiz çalışmaları üçgenleme için kullanılmıştır. Atölye çalışmasından sonra, öğretmenlerin gıda fermantasyonu çalışmalarının sınıflarda uygulanmasına ilişkin algıları hakkında veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Gıda fermantasyonu uygulamalı çalışmalarının MEB biyoloji eğitim programı ünitelerinin %75'inde, IBDP ve IGCSE biyoloji eğitim programlarının %67 ve %62'sinde ve MEB fen bilimleri eğitim programının %36'sında uygulanabilir olduğu bulunmuştur. Bulgular, gıda fermantasyonu uygulamalı çalışmalarının derslerde kullanımına ilişkin tüm öğretmenlerin görüşlerinin; uygulamalı çalışmaların öğrenmeye katkısı, soyut konuları daha kalıcı hale getirmesi, öğrencilerin hatırlama düzeylerini artırması ve konuyla ilgili kavram yanılgılarını gidermesi ve öğrencilerin el, yaratıcılık, iletişim, sorumluluk becerilerini geliştirme açısından olumlu olduğunu göstermektedir. Laboratuvar gibi kaynaklara sahip olan, öğretim programında uygulamalı çalışmalar için zamanı olan, okul yönetimlerinin desteğini alan, hazır materyallerin bulunması ve uygulamalı çalışmalara yönelik hizmet içi eğitimler gibi kaynaklara sahip olan öğretmenlerin; gıda fermantasyonu çalışmalarını sınıflarında uygulamaya daha istekli oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca gıda fermantasyonu ile ilgili uygulamalı çalışmalar, öğretmenler tarafından ders dışı etkinlikler ve disiplinler arası projeler için uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the integration of food fermentation practical work into national and international curricula and teachers' perceptions of its implementation in classes. Content analysis was used to determine the incorporation of food fermentation practical work into IBDP, IGCSE, MoNE biology and MoNE science curricula to develop a framework. Furthermore, a food fermentation workshop is organized for teachers and their curriculum integration study in the workshop used for triangulation. After the workshop, semi-structured interviews were used to gather data about teachers' perceptions on the application of practical work of food fermentation in classes. Food fermentation practical work was found to be applicable in 75% of the MoNE biology curriculum units, and in 67% and 62% of the IBDP and IGCSE biology curricula, and 36% of the MoNE science curriculum. The findings suggest that all teachers' views about the use of food fermentation practical work in classes were positive in terms of contribution of practical work on learning, making abstract topic more permanent, improving students' recall level and eliminating misconceptions of the topic, and improving students' manipulative, creativity, communication, responsibility skills. It is found that teachers who have resources such as laboratories, allowed time in curriculum for practical work, the support of school administrations, availability of ready-made materials and in-service trainings on practical work, are more willing to implement food fermentation practical work in their classes. Moreover, practical studies of food fermentation were found appropriate for extracurricular activities and interdisciplinary projects by the teachers.