10-14 yaş tenisçilerde 8 haftalık core antrenmanlarının çeviklik, kuvvet, denge performansına ve tenis becerilerine etkisi
The effect of 8-week core training on agility, strength, balance performance and tennis skills on 10-14 year old tennis players
  1. Tez No: 687740
  2. Yazar: ENGİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmaya EA Tenis Akademisi'nde tenis eğitimi gören 25 tenisçi gönüllü olarak katılmıştır. Tüm katılımcılara öncelikle dikey sıçrama, pro-agility çeviklik ve yıldız denge testleri ile ITN Tenis beceri testi uygulanmış, ardından 11 kişilik deney grubuna tenis antrenmanlarına ek olarak literatürde belirtilen doğrultuda 8 hafta süresince hafta 3 kez core antrenmanları yaptırılmıştır. Kontrol gurubunu oluşturan tenisçiler yalnızca tenis antrenmanlarına devam etmişlerdir. Core antrenmanlarının kuvvet, çeviklik ve denge performansı ile tenis becerilerine etkisinin incelenmesi için 8 hafta sonunda ön testlemelerde uygulanan testler tekrar tüm katılımcılara uygulanmıştır. Çalışmada alınan ön test-son test ölçümleri kullanılarak 8 haftalık core antrenmanlarının 10-14 yaş tenisçilerin kuvvet, reaktif çeviklik ve denge performansları ile tenis becerilerine etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
25 tennis players studying tennis at EA Tennis Academy participated in the study voluntarily. First of all, vertical jump, pro-agility agility and star balance tests and ITN Tennis skill test were applied to all participants, then, in addition to tennis training, the experimental group of 11 people was given core training 3 times a week for 8 weeks in a row in line with the literature. The tennis players in the control group continued only their tennis trainings. In order to examine the effect of core training on strength, agility and balance performance and tennis skills, the tests applied in the pre-tests were applied to all participants again at the end of 8 weeks as posttest. Using the pretest- posttest measurements taken in the study, the effect of 8-weeks core training on the strength, reactive agility, balance performances and tennis skills of 10-14-year-old tennis players was determined.