Die Verwendung von verschiedenen Markenwerbungen aus der Türkischen und der Deutschen Kultur im DaF-Unterricht
Çeşitli markaların Türk ve Alman kültüründeki reklamlarının Almanca öğretiminde kullanımı
- Tez No: 687777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte uluslararası ticaret artış sağlamıştır. Bu artış, uluslararsı ticaret yapan şirketlerin reklam sektöründe kendilerini geliştirme ihtiyacını doğurmuştur. Bu sayede bir çok marka ürünlerini uluslararası pazarlarda sunmak için reklamlarını hedef kitlenin kültürel yapılarını kullanarak oluşturmaktadır. Temel amacı, hedeflenen kitlenin ürünü satın almasını sağlamak olan reklamlar, bu sebeple hedef kitlenin kültürel değerlerini kapsamaktadır. Bu çalışmada beş kısıma yer verilmiştir. Birinci kısımda çalışmanın sorunu, temeli ve amacı belirtilmiştir. İkinci kısımda reklamların yapısı, kullanımı, toplum üzerindeki etkisi ve kültür ile olan ilişkisi ele alınmış olup, buna ilaveten bir topluma ait olan kültürün analizi yapılmıştır. Çalışmanın amacı olarak, örneklenen ve incelenen reklamların yabancı dil olarak Almanca öğretimindeki etkileri ve avantajları tespit edilmiştir. Buna göre reklamların doğru kullanımında Almanca derslerine materyal, araç ve gereç olarak katkı sağlayabileceği ve öğrenciler üzerinde olumlu etkileri olabileceği sonucuna varılmıştır. Üçüncü kısımda çalışmada kullanılan yöntem ve teknikler verilmiştir. Dördüncü kısımda iki kültürde de pazarı olan ve reklamlarını yayınlayan markalar tespit edilmiştir. Buna göre iki kültürde yayınlanmış olan farklı birkaç televizyon reklamı örneği ile reklamlar kültürel açıdan incelenmiş ve reklamların kültürel faktörleri tespit edilmiştir. Sonraki aşama olarak, bazı uluslararası ticaret yapan markaların Türk ve Alman kültüründe satışa sundukları aynı ürünlerinin reklamlarının kültürel açıdan farklılıkları incelenmiştir. Sonrasında bu bağlamda, iki kültürde de farklı markaların reklamlarına örnek olarak yer verilmiş ve kültürel faktörleri tespit edilmiştir. Son kısımda çalışmanın özeti ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, uluslararası markaların Türk ve Alman kültüründe yayınladıkları reklamlarda kullanılan kültürel faktörleri incelemek ve yabancı dil olarak Almanca öğretiminde bu tür reklamların materyal, araç ve gereç olarak kullanımındaki etkilerini ve avantajlarını tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Thanks to globalization and advances in technology, the international economy has continued to grow. This economic development is forcing companies to develop their marketing strategies. As a result, many companies that have an international market carry many advertisements with culture-specific aspects from the society concerned. These advertisements mainly aim to arouse the attention and interest of the target group in order to motivate them to purchase their products. In this regard, more and more advertisements with cultural aspects are being created and presented. This work consists of five sections. The first section deals with the problem, the basis and the aim of the work. The second section is the theoretical part and deals with advertising, its application, its effect on society, the connection with culture, and the culture of a society. In addition, the effects and advantages of the advertisements under consideration are determined in intercultural German as a foreign language lesson. It was found that the correct application and integration of the advertisements as teaching material for German lessons can offer a good effect and support. The third section reflects the method of work. The forth section focuses on the brands that advertise in both cultures and their examples of television advertisements that are broadcast in the Turkish and German cultures and their cultural aspects. For this purpose, the culture-specific differences between the advertisements for the same products that are sold in both countries are examined. In addition, individual examples from brands from both cultures are given and analyzed for culture-specific aspects. In the last part of the thesis this is summarized in conclusion. This work not only aims to examine the advertisements in both Turkish and German cultures through culture-specific aspects and elements, but also to determine its effects and advantages when they are used as teaching material in German lessons.