Doğum sürecinde yapılan vajinal muayene sıklığının doğum konforuna ve maternal-fetal sonuçlara etkisi
The effect of vaginal examination frequency during labor on birth comfort and maternal-fetal outcomes
  1. Tez No: 687891
  2. Yazar: FATMA KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜMRÜT YILAR ERKEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırma, doğum sürecinde yapılan vajinal muayene sıklığının gebelerin doğum konforuna ve maternal - fetal sonuçlara etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Metot: Tanımlayıcı türdeki araştırma, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin doğum salonuna başvuran 178 gebe ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında "Anket Formu ve Doğum Konforu Ölçeği (DKÖ) kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme tekniğiyle doğum ve doğum sonrası dönemde toplanmıştır. Bulgular: Araştırmada gebelerin daha çok yatakta, yalnız ve kadın doktor tarafından muayene edilmeyi tercih ettikleri belirlenmiştir. Vajinal muayenelerin ebe ve doktor olmak üzere iki uygulayıcı tarafından ve çoğunluğunun da ebeler tarafından yapıldığı, gebelere yapılan vajinal muayene sayısının ortanca değerinin latent fazda: 2, aktif fazda: 3, geçiş fazında 2 kez, toplam eylem süresince ise 8 kez olduğu saptanmıştır. Gebelerin latent faz DKÖ medyan değerinin (medyan=32) geçiş fazının DKÖ medyan değerinden (medyan=30) anlamlı derecede yüksek olduğu (p0.05). Gebelerin çoğunluğunda spontan olarak membran rüptürü, çok azında maternal ve fetal doğum komplikasyonu geliştiği ve bu komplikasyonun en çok fetal distres olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was carried out to determine the effect of the frequency of vaginal examination during labor on birth comfort and maternal-fetal outcomes of pregnant women. Method: The descriptive study was conducted with 178 pregnant women who applied to the delivery room of Gaziosmanpaşa University Training, Research and Application Hospital. "Survey Form and Birth Comfort Scale (DCO) were used to collect data. Data were collected at birth and early postpartum by face-to-face interview technique. Results: It has been determined that pregnant people prefer to be examined by a female doctor more. It was determined that the median value of the number of vaginal examinations performed on pregnant women was 2 times in the latent phase, 3 times in the active phase, 2 times in the transitional phase, and 8 times during the total labor period. The median value of the latent phase DQ (median=32) of the pregnant women was significantly higher than the median value of the transitional phase DQ (median=30) (p0.05). It was determined that spontaneous rupture of membranes developed in the majority of pregnant women, maternal and fetal delivery complications developed in the remainder, and fetal distress was the most common complication.