Nötrofil lenfosit oranı (NLR), platelet lenfosit oranı (PLR) değerlerinin gebeliğin intrahepatik kolestazı ile ilişkisi ve perinatal sonuçlara etkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of neutrophil lymphocyte ratio (NLR), platelet lymphocyte ratio (PLR) values in intrahepatic cholestasis of pregnancy and their effects on perinatal results
  1. Tez No: 834940
  2. Yazar: PELİN GÜLÇİN ABİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KABAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Gebeliğin intrahepatik kolestazı ikinci trimester ve sonrasında gelişen kendine özgü kaşıntı, karaciğer enzimlerinde bozulma ve maternal dolaşımdaki serum safra asit değerlerinin yükselmesi ile tanısı konabilen gebeliğe özgü bir karaciğer hastalığıdır. Yüksek serum safra asitleri hepatositleri hasara uğratır ve plasentaya geçerek bir dizi mekanizmayla enflamasyonu tetikler. Obstetrik kolestaz hastalarında serumda seviyesi yükselen safra asitleri plasenta aracılığıyla fetal dolaşıma katılır ve fetüste olumsuz sonuçlara neden olur. NLR ve PLR oranları enflamatuar yanıtı gösterebilmesinin yanı sıra düşük maliyetli ve kolay ulaşılabilir parametrelerdir. Çalışmamızda gebelik kolestazının tanısının ve şiddetinin ön görülmesinde NLR, PLR oranlarının kullanılabilirliğini ve GİK tanısının perinatal sonuçlar ile ilişkinisinin değerlendirmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Ocak 2018–Mart 2023 tarihleri arasında, başvuran 18-45 yaş arası, ko-morbid hastalığı olmayan gebeliğin üçünü trimesterindeki tipik kaşıntısı mevcut ve serum açlık safra asidi değerleri≥10 μmol/L olarak saptanmış 50 gebe hasta gebelik kolestazı grubu olarak seçildi. Kolestaz grubu serum ASA değerinin 40 mikromol/L altında ve üstünde olmasına göre 25' er kişiden oluşan hafif ve şiddetli kolestaz subgruplarına ayrıldı. Aynı tarih aralığındaki gebeliğinin üçüncü trimesterinde olan serum transaminaz seviyeleri normal sınırlarda, kaşıntı şikayeti olmayan ek hastalığı olmayan 50 sağlıklı gebe randomize seçilerek kontrol çalışma grubuna dahil edildi. Geçmişe dönük hasta dosyaları incelenerek gerekli veriler toplandı. Bulgular: Çalışmamızda Kolestaz tanılı gebelerin NLR, PLR değerleri sağlıklı gebelerle kıyaslandığında istatistiksel anlamlı seviyede yükseklik tespit edildi (p0.05). Perinatal sonuçlar açısından kolestaz ve kontrol grupları karşılaştırıldığında Fetal distress, Doğumdaki ortalama yenidoğan kilosu ve yenidoğanın 5.
Özet (Çeviri)
Objective: Intrahepatic cholestasis of pregnancy (ICP) which is a pregnancy specific hepatic disease, can be diagnosed with typical pruritus, elevated liver function tests and increased maternal serum fasting bile acids. Increased bile acids can cause damage in hepatocytes and trigger a metabolic pathway which can cause an inflammation in placenta. Elevated serum bile acids which passes through fetal compartments, result with poor fetal and perinatal outcomes in patients with ICP. NLR and PLR parameters are cost effective and easily approachable markers that can demonstrate inflammatory responses. In out research, we aimed providing diagnosis and prediction of severity in ICP patient via NLR and PLR besides the relationship between perinatal outcomes and diagnosis in the patients with intrahepatic cholestatis of pregnancy. Materials and methods: Our research has introduced 50 pregnant women between the age of 18-45 applied to obstetrics and gynecology clinic in Istanbul Research and Training Hospital during January 2018 to March 2023. Patients with signs of typical pruritus on the third trimester, together with serum fasting bile acid levels ≥10 μmol/L accepted as the experimental group. Patients with any co-morbid diseases excluded from the study. Experimental/ Treatment group is divided into two subgroups consisting 25 patients in each, as mild and severe according to the serum fasting bile acid levels being higher or lower than 40 μmol/L. During their same range of pregnancy dates, 50 healthy pregnant woman with no symptoms of typical pruritus and normal serum transaminase levels on third trimester along with no co- morbid diseases detected, are randomly selected as the control group. Those datas are acquired retrospectively by the inspection of their patient files. Results: Accordingly to our study, patients diagnosed with intrahepatic cholestasis of pregnancy has had relatively higher levels of NLR and PLR compared to the control group consisting healthy pregnant women (p0.05).