İç denetim faaliyetinin yönetimi: Kamu sektöründe karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Managing the internal audit function: Problems encountered in the public sector and solution proposals
- Tez No: 688106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denetim ve Risk Yönetimi (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yönetim kavramı uygarlık tarihi kadar eskidir. Ancak özellikle endüstrileşmenin hız kazandığı 20'nci yüzyılın başından itibaren önemini giderek artırarak bilimsel hale gelmiştir. Bugün birçok kurum, amaç ve hedeflerine etkili ve verimli bir şekilde ulaşabilmek için yönetimin temel işlevleri olan planlama, organize etme, yönetme, koordine etme ve denetim süreçlerini sistemli bir şekilde uygulamaktadır. Diğer kurumlar gibi, iç denetim birimleri de yukarıda belirtilen yönetim işlevlerine ihtiyaç duymaktadır. Yönetimin, iç denetim faaliyetindeki önemini ortaya koyan hem ulusal hem de uluslararası mevzuatta pek çok standart ve ilke bulunmaktadır. Buna rağmen, ulusal yazında iç denetim birimlerinin organizasyon yapısı ve yönetim pratikleri üzerine yapılmış bütüncül bir araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, iç denetim faaliyetinin yönetim fonksiyonları çerçevesinde etkili ve verimli planlanması, organize edilmesi, yönetilmesi, koordine edilmesi ve denetlenmesi süreçlerinin mevzuattaki yeri araştırılmış, birincil ve ikincil kaynaklardan yararlanılarak Türk kamu sektöründeki iç denetim faaliyetinin yönetimi uygulamaları incelenmiş ve incelemeler sonucunda tespit edilen sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of management is as old as the history of civilization. However, it has become scientific by increasing its importance, especially since the beginning of the 20th century, when industrialization gained velocity. Today, many organizations systematically implement planning, organizing, managing, coordinating and controlling processes, which are the basic functions of management, in order to achieve their goals and objectives effectively and efficiently. Like other organizations, internal audit departments need the management functions outlined above. There are many standards and principles in both national and international legislation that reveal the importance of the management in the internal audit departments. However, there is no holistic research in the national literature on the organizational structure and management practices of internal audit departments. In this study; the place of effective and efficient planning, organizing, managing, coordinating and auditing processes within the framework of the management functions of the internal audit activity in the legislation was investigated, the management practices of the internal audit activity in the Turkish public sector were examined by using primary and secondary sources and suggestions have been developed for the solution of the problems identified as a result of the examinations.