Elektromanyetizmanın eşitliklerinin geometrik cebir ile gösterimi
Representation of equations of electromagnetism with geometric algebra
  1. Tez No: 688115
  2. Yazar: MİNE FAKILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, fizik ve matematik alanlarında yaygın bir şekilde kullanılan Clifford Cebiri'nin tanımı ve elektromanyetizmanın eşitliklerinin cebir ile gösterimi ele alınmıştır. Clifford Cebiri'nin tarihsel gelişiminden bahsedildikten sonra cebirde kullanılan cebirsel eşitliklere yer verilmiştir. Daha sonra elektromanyetizmanın eşitlikleri ve bu eşitliklerin Clifford Cebiri ile gösterimi ele alınmıştır. Akabinde Maxwell Denklemleri ve denklemlerin Clifford Cebiri ile gösterimi sunulmuştur. En sonunda Lenz yasasının Clifford Cebiri ile gösterimi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the definition of Clifford Algebra, which is widely used in physics and mathematics, and the representation of electromagnetism equalities by algebra are discussed. After mentioning the historical development of Clifford Algebra, the algebraic expressions are included which is used in algebra Then, electromagnetism expressions and the representation of electromagnetism expressions with Clifford Algebra is discussed. Then, Maxwell's Equations and the representation of Maxwell's Equations with Clifford Algebra is presented. Finally, the representation of Lenz's Law with Clifford Algebra is discussed.