COVID-19 geçirmiş yetişkin bireylerde bilişsel fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of cognitive functions in adult individuals with COVID-19
  1. Tez No: 688150
  2. Yazar: BÜŞRA TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ERKAN OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmada, COVID-19 geçiren yetişkin bireylerin enfeksiyon sonrası bilişsel fonksiyonlarının durumunu değerlendirmek amaçlandı. Çalışmaya son 60 gün içerisinde Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) testi pozitif olup daha sonra iyileşmiş olan 18-50 yaş aralığındaki 50 COVID-19 tanısı almış birey alındı. Çalışma grubu cinsiyet, yaş ve eğitim yılının anlamlı farklılık göstermediği 50 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Katılımcıların global bilişsel becerileri; Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MOBİD), Saat Çizim Testi, bellek fonksiyonları; Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi (Ö-SBST), dikkat fonksiyonları; İleri ve Geri Sayı Menzili Testi, yürütücü işlevleri; Kategorik Akıcılık, Fonemik Akıcılık, Stroop Testi, İz Sürme Testi A ve B formu, görsel algısal becerileri; Rey Kompleks Figürler Testi (RKFT), davranışsal semptomları; Nöropsikiyatrik Envanter (NPE) ile değerlendirildi. Çalışma grubuna hastalık başlangıcından itibaren 21 ile 6o gün arasında değerlendirme yapıldı. İstatistiksel analiz için“SPSS 22.0 for Windows”programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to evaluate the post-infection cognitive functions of adult individuals with COVID-19. 50 individuals diagnosed with COVID-19, aged between 18-50 years, who had positive Polymerase Chain Reaction (PCR) test in the last 60 days and and following got recovered, were included in the study. The study group was compared with the control group consisting of 50 healthy individuals in whom gender, age and education year had not difference significantly. Global cognitive skills of participants; Montreal Cognitive Assessment Scale (MOCA), Clock Drawing Test, memory functions; Öktem Verbal Memory Processes Test (Ö-SBST), attention functions; Forward and Backward Number Range Test, executive functions; Categorical Fluency, Phonemic Fluency, Stroop Test, Trail Making Test A and B forms, visual perceptual skills; Rey Complex Figures Test (RKFT) and behavioral symptoms were evaluated with the Neuropsychiatric Inventory (NPI). The study group was evaluated between 21 and 60 days from the onset of the disease.“SPSS 22.0 for Windows”program was used for statistical analysis. The p value of