Türkiye'de mevduat bankalarında kadın istihdamının finansal performansa etkisinin araştırılması
Effect of women's employment on financial performance of Turkish deposit banks
- Tez No: 688229
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL İBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Modernleşmeyle birlikte dünyanın birçok ülkesinde kadın hakları ile ilgili yapılan yasal düzenlemeler kadınların sosyal, siyasal ve ekonomik hayata katılım hedefine yönelik birçok iyileştirmeler yapmıştır. Bu durum kadınların çalışma hayatının birçok alanında yer bulmalarına katkı sağlamıştır. Bu çalışmada, Türkiye'de Mevduat Bankalarında kadın istihdamının finansal performansa etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Panel veri analiz yönteminin uygulandığı çalışmada, örneklem olarak Borsa İstanbul'da işlem gören mevduat bankaları seçilmiş bu mevduat bankalarının finansal performansı olarak aktif ve özkaynak karlılıkları bağımlı değişken olarak kullanılmış, periyot olarak 2009 - 2020 yılları 3 aylık çeyrek dönem lik verileri ile çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda kadın çalışan oranlarının mevduat bankalarının finansal performanslarına pozitif yönde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With modernization, legal regulations on women's rights around the world have brought numerous improvements for women's participation in social, political, and economic life, allowing them to find a place for themselves in many areas of business. In the current study, the aim was to investigate the effect of women's employment in Deposit Banks in Turkey on financial performance. Panel data analysis was performed and the sample was selected as deposit banks operating in Borsa Istanbul. Return on assets and return on equity were chosen as dependent variables for financial performance and quarterly data of 2009-2020 were used. It was concluded that women's employment had a positive effect on the financial performance of deposit banks.