The impact of influencer marketing as a new strategy for brands: A survey on consumers
Markalara yönelik yeni bir strateji olarak etkileyici pazarlamanın etkisi: Tüketicilere yönelik anket çalışması
  1. Tez No: 688230
  2. Yazar: IBTISSAM GHAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI TUNCAY ÇELİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz iş ortamında markalar sadece ürün veya hizmetlerle değil, aynı zamanda algılanan kalite, tüketici yaşam tarzı ve sosyal statü/sınıf ile de ilişkilendirilmektedir. Bu tez, tüketicinin bakış açısından markalar için yeni bir strateji olarak influencer pazarlamanın etkisini anlamayı amaçlamaktadır. Bu tezin temel araştırma sorusu; Influencer pazarlama kullanılarak tanıtılan markalara ilişkin olarak, influencer'ların tüketicilerin satın alma niyeti üzerinde olumlu bir rolü olup olmadığı. Ayrıca influencer'ların tüketicilerin belirli markalar hakkındaki görüşlerini etkileyip etkilemediğinin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada kullanılan yaklaşım, Türkiye, Fas ve Fransa'da kolayda örnekleme kullanarak 120 katılımcıya anket analizi yapmak ve ardından toplanan verileri nicel bir metodoloji kullanarak analiz etmektir. Bu araştırmanın temel sonuçları şunu göstermektedir; Influencer'ların tüketicilerin satın alma davranışını doğrudan etkilemediği ancak tüketicilerin marka farkındalığı, marka algısı ve yeni ürünler hakkındaki bilgilerinin dolaylı olarak etkilendiği tespit edilmiştir. Influencer'ların bazı durumlarda özel hayatlarında bir skandalın içinde olmak ya da yanlış haberler gibi kendilerini kötü bir durumda bulabileceği, tüketicilerin markalar hakkındaki görüşlerinin değişmediği ve sonrasında tüketicinin satın alma kararının etkilenmediği tespit edilmiştir. etkileyici ile ilgili bu durumlar.
Özet (Çeviri)
In today's business environment, brands are associated not only with the products or services, but they are also associated with perceived quality, consumer life style, and social status/class. This thesis aims to understand the impact of influencer marketing as a new strategy for brands from the consumer's perspective. The main research question of this thesis is; whether influencers have a positive role on purchase intention of the consumers, regarding the brands that are promoted using influencer marketing. In addition, it is aimed to investigate, if influencers affect consumer's opinion on certain brands. The approach used in this study is, to perform a survey analysis of 120 respondents using convenience sampling in Turkey, Morocco, and France and then analyzing the gathered data using a quantitative methodology. The key results of this research indicate that; influencers do not directly affect consumer's purchasing buyer behavior but consumers' brand awareness, brand perception and knowledge on new products are found to be indirectly influenced. In some cases, influencers might find themselves in a bad situation like being in a scandal in their personal lives or improper news, it is found that the opinion of the consumers about brands does not change and as well as consumer's buying decision is not affected after these situations related with the influencer.