Katharine Burdekin'in Swastika Geceleri ile Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü ve Ahitler adlı eserlerinde birey, toplum ve devlet olgularının karşılaştırılması
Comparison of individual, society and state facts in Katharine Burdekin's Swastika Night and Margaret Atwood's The Handmaid's Tale and The Testaments
  1. Tez No: 781728
  2. Yazar: ZEHRA ERATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, feminist distopya türündeki Swastika Geceleri, Damızlık Kızın Öyküsü ve Ahitler adlı romanların analizini ve karşılaştırılmasını konu edinmektedir. Bu analiz ve karşılaştırma birey, toplum ve devlet olgularının kadının ve erkeğin indirgenmesine etkileri bakımından gerçekleştirilmektedir. Çalışmanın amacı, bu etkilerin karşılaştırılması yoluyla kadının ve erkeğin bireysel, toplumsal ve siyasal alandaki indirgenmesini somutlaştırmaktır. Çalışmanın yöntemi olarak söylem analizi ve karşılaştırma benimsenmiştir. Bu çerçevede çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde feminist bağlamda birey, toplum ve devlet olgularında kadının ve erkeğin konumlandırışına değinilmiştir. İkinci bölümde romanlar özelinde aynı olgular üzerinden söylem analizi ve karşılaştırma yapılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise romanlarda kadınların ve erkeklerin indirgenmesine ilişkin bu olguların benzer etkileri karşılaştırılmıştır. Çalışmada akıl, beden, düşünce, dilin kullanımı, kamusal ve özel alan örnekleri, din, eğitim, mülkiyet ve isimlendirme/isimsizleştirme üzerinden indirgenmeye etkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about to analyze and compare the novels named Swastika Night, The Handmaid's Tale and The Testaments which are considered as a feminist dystopia genre. This analysis and comparison is made in relation to the impacts of individual, society and state phenomenons on the degradation of men and women. The aim of this study is to embody the degradation of men and women in individual, social and political domains by comparing these impacts. In terms of research methodology, discourse analysis and comparison are used. In this context, the study consists of three sections. In the first section, the situation of men and women are discussed from feminist perspective regarding the individual, society and state phenomena. In the second section, taking the same phenomenon into consideration, novels are compared and discourse analysis is made. In the third and last section similar impacts of these phenomenons in particular novels are compared about to degradation of men and women in novels. In this study demonstrates that establishment of degradation is made through mind, body, idea, use of language, examples of public and private fields, religion, education, property and naming/anonymisation.