Kültürel ekosistem hizmetlerinin sosyal medya fotoğrafları ve maksimum entropi algoritması ile modellenmesi: Aydın örneği
Modelling of cultural ecosystem services through social media photos and maximum entropy algorithm: The case of Aydin
  1. Tez No: 688242
  2. Yazar: MÜJDE TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SEDA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İklim ve arazi örtüsü değişimi gibi doğal kaynaklar üzerindeki baskıyı artıran süreçler ve endüstrileşme faaliyetleri bu kaynakların hızlı şekilde tahribatına yol açmaktadır. Doğal kaynakların maruz kaldığı baskılar ekosistemleri ve onların sağladığı hizmetleri de doğrudan etkilemektedir. Ekosistemlerin sağladığı somut olmayan faydaları ifade eden kültürel ekosistem hizmetleri (KEH) de söz konusu süreçlerden etkilenmektedir. Bu tez çalışmasın amacı tür dağılım modelini ve sosyal medyada bir fotoğraf paylaşım platformu olan Flickr'dan elde edilen coğrafi etiketli fotoğrafları kullanılarak çalışma alanı olarak belirlenmiş Aydın ili idari sınırları içinde KEH'lerin modellenmesidir. Araç olarak QGIS, ArcMap ve MaxEnt programları kullanılmıştır. Çalışma alanında doğal ve kültürel peyzaj değerlerine göre belirlenen çevresel değişkenler kullanıcı algısıyla birleştirilerek KEH'lere ilişkin potansiyel alanlar modellenmiştir. Modelin sayısal çıktıları bulguların güvenilir olduğunu göstermektedir. Modele göre, KEH değerinin yoğun olduğu alanların su kıyıları ve yeşil alanlarda yoğunlaştığı görülmektedir. Bu çalışmadan elde edilen bulguların özellikle doğal kaynakların yönetimi ve planlanması için karar alma süreçlerinde etkin şekilde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Pressures on natural environment, such as climate and land cover change, could lead to rapid destruction with the industrialization activities. At this point, ecosystems and their provided services are directly affected. Cultural ecosystem services (CES), represented intangible benefits of ecosystems, are also affected. The aim of the thesis is modelling CES using the species distribution model and geo-tagged photographs obtained from Flickr, a photo sharing platform in social media within the administrative borders of Aydın province. MaxEnt, ArcMap and QGIS programs were used for modeling and data analyzing. CES was modeled by combining natural and cultural landscape features defined as environmental layers and public preferences. The outputs of the model showed that the model is reliable. It is obviously seen that hot spot areas for the CES are concentrated in the coastal and green areas. It is thought that the findings obtained from the thesis could be used effectively in decision-making for the management and planning of natural resources.