Seyitömer Höyük Hellenistik dönem seramikleri
Hellenistic period pottery of Seyitömer Mound
  1. Tez No: 816437
  2. Yazar: HÜSEYİN USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKOCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu çalışma ile Seyitömer Höyük'te 1989-1995 ve 2006-2012 yılları arasında gerçekleştirilen kazılarda ele geçmiş Hellenistik Dönem seramiğinin bir bütün olarak ele alınması ve tipolojik tasnif, kronolojik gelişim ve çağdaşı merkezlerden benzerleri ile karşılaştırma gibi temel başlıklar çerçevesinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında değerlendirilen -tamamına yakını orijinal- 384 adet tüme yakın ve parçalardan oluşan seramikler Seyitömer Höyüğün Hellenistik Dönem'e tarihlendirilen II. tabakasına aittir. Höyükte yatay olarak geniş alanda kazıların yapılması tabakaya dair güçlü kule ve sur duvarları ile karakterize olan mimari planı, yapı kalıntılarını ve in-situ durumda tespit edilen buluntuları bir bütün halinde görme olanağı sunmaktadır. Bu bağlamda başta seramikler olmak üzere mimarisi, küçük buluntuları ile Seyitömer Höyük, içerisinde yer aldığı İç Kuzeybatı Anadolu bölgesi diğer bir ifadeyle antik dönemde Phrygia Epiktetos olarak anılan bölgenin -henüz arkeolojik olarak yeterince bilinmeyen- Hellenistik Dönem kültürünün anlaşılmasına önemli katkıda bulunmaktadır. Seyitömer Höyük doğudan-batıya, kuzeyden-güneye önemli doğal ve tarihi ulaşım ağları üzerinde ve dönemin önemli, büyük merkezlerinin coğrafik- dolayısı ile kültürel- olarak kesişim noktasında yer almaktadır. Höyüğün coğrafi konumuna dair bu özellikler Hellenistik Dönem seramiklerinede yansımıştır. Yerleşimin MÖ 5. yüzyıldan itibaren Ege ile yoğun ilişkiler içerisinde olduğu anlaşılmaktadır. Bu ilişki Hellenistik Dönem'de de devam etmiştir. Höyüğün yakın çevresinde yer alan Gordion, Sardis, Pergamon, Ephesos gibi dönemin önemli merkezleri ile de kültürel-ticari ilişkiler kurduğu görülmektedir. Farklı bölgeler ile etkileşimi yansıtan ithal ürünlerin yanı sıra yerleşimde yerel ürünlerin varlığı da saptanmıştır. Seyitömer sakinlerinin dönemin öne çıkan formlarını öğrendikten sonra kendi beğenileri doğrultusunda üretimlerini gerçekleştirdikleri anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to discuss the Hellenistic period pottery finds unearthed during excavations carried out at Seyitömer Mound between the years of 1989-1995 and 2006-2012 and evaluate them within basic frameworks such as typological classification, chronological development, and comparison with similar finds from contemporary centers. The -almost all original- 384 nearly whole and fragmented pottery finds evaluated within the scope of this study belong to the II. layer of Seyitömer Mound dated to the Hellenistic Period. Excavations carried out in a wide horizontal area in the mound make it possible to observe the layer's architectural plan characterized by strong towers and fortification walls, building remains, and in-situ finds, as a whole. In this context, Seyitömer Mound with its architecture and small finds, primarily the pottery finds, greatly contributes to the understanding of the -not yet known enough archaeologically- Hellenistic Period culture in the Inner Northwest Anatolia region, or alternatively, the region known as Phrygia Epictetos in ancient times, where the mound itself is located. Seyitömer Mound is located on important natural and historical transportation networks from east to west and north to south, and the geographical -and consequently cultural- intersection of the important and large centers of the period. These attributes regarding the mound's geographical location are also reflected on the Hellenistic Period pottery finds. It is understood that from the 5th century BC onwards, the settlement was in intensive relations with the Aegean region. These relations continue through the Hellenistic period. It can be observed that important cultural-trade relations were also formed with the important nearby centers of the period such as Gordion, Sardis, Pergamon, and Ephesos. Aside from the exported goods reflecting the interactions with different regions, local goods were also found at the settlement. It is understood that the Seyitömer settlers, after learning the prominent forms of the period, produced goods in line with their own tastes.