Negatif dışsallıkların önlenmesinde çevresel vergiler: Türkiye ve seçilmiş ülkelerdeki uygulamaların karşılaştırmalı analizi'
Environmental taxes on the prevention of negative externalities: A comparative analysis of applications in Turkey and selected countries'
- Tez No: 688272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KAYALIDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmada dışsallıkların çevre üzerinde olumsuz etkilerinin önlenmesi, ortadan kaldırılması veya ortaya çıkan zararların tazmin edilmesine yönelik uygulanan yöntemlerin Türkiye ve seçilmiş AB ülkelerinin mevcut çevre vergisi uygulamaları kapsamında incelenmesi amaçlanmaktadır. Ele alınan konu, dışsallıkların etkisiyle elde edilen çevre vergilerinden ziyade, çevreye verilen zararın göz önünde bulundurulması yönündedir. Üretim ve tüketim faaliyetleri sonucu oluşan çevre kirliliği, küresel bir sorun haline gelmiştir. Çevrede oluşan zararın engellenmesinde alınan tedbirler, çevre üzerindeki baskıyı azaltarak insanların ve diğer canlıların sağlığını günümüzde ve gelecekte daha az tehdit eder hale gelecektir. Çalışmada dışsallık türlerinden olan negatif dışsallık sonucunda oluşan çevre kirliliği ele alınmış, Türkiye ve seçilmiş AB ülke örneklerinin çevrede oluşan zararı önleme çabaları gösterilmeye çalışılmıştır. Araştırma veri toplama, literatür taraması ve analiz eşliğinde teorik bilgiler verilerek bu konuyla ilgili alan çalışma uygulamaları göz önünde bulundurulmak suretiyle yapılmış ve gerek ulusal gerek uluslararası veriler dikkate alınmıştır. Araştırma sonucunda, Türkiye'de çevresel fayda gözetilerek oluşturulan birçok yasa olmasına rağmen uygulamada AB ülkelerine göre yetersiz kaldığı ve çevre vergilerinin etkin bir şekilde uygulanmadığı sonucuna varılmıştı
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to examine the methods applied to prevent, eliminate the negative effects of externalities on the environment or to compensate for the resulting damages within the scope of current environmental tax practices in Turkey and selected EU countries. The issue discussed in this study is to consider the damage to the environment rather than the environmental taxes obtained by the effect of externalities. Environmental pollution resulting from production and consumption activities has become a global problem. The measures taken to prevent damage to the environment will reduce the pressure on the environment and will become less threatening to the health of people and other living things today and in the future. In the study, environmental pollution resulting from negative externality, which is one of the types of externalities, is discussed, and the efforts of Turkey and selected EU countries to prevent damage to the environment have been discussed. The research was conducted by giving theoretical information along with data collection, literature review and analysis, taking into account the field study practices related to this subject, and both national and international data were taken into account. As a result of the research, it has been concluded that although there are many laws created by considering environmental benefits in Turkey, they are insufficient in practice compared to EU countries and environmental taxes are not applied effectively