Üniversite öğrencilerinde algılanan çocuk yetiştirme stilleri ile suçluluk, utanç ve yalnızlık arasındaki ilişkinin incelenmesi (Balıkesir ili örneği)
The examination of the relationship between child rearing styles perceived by university students and guilty, shame and loneliness (The sample of Balikesir)
  1. Tez No: 688329
  2. Yazar: GÖKSU GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde, algılanan çocuk yetiştirme stilleri ile suçluluk, utanç ve yalnızlık arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, algılanan çocuk yetiştirme stilleri, yalnızlık, suçluluk, utanç ile bazı sosyodemografik değişkenlerin ilişkisi de incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Balıkesir Üniversitesi'nde öğrenim gören 433'ü kadın, 187'si erkek olmak üzere toplam 620 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, Çocuk Yetiştirme Stilleri Ölçeği, Suçluluk-Utanç Ölçeği ve UCLA Yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada, katılımcıların çeşitli demografik özelliklerine ve verdikleri bilgilere göre dağılımlarını belirlemek üzere betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır. Ayrıca, araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkilerin belirlenebilmesi için ANOVA, MANOVA, Bağımsız Örneklem T-Testi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada, anne ve babalarını açıklayıcı/otoriter olarak algılayan öğrencilerin, diğerlerine göre daha az utanç, yalnızlık ve daha fazla suçluluk yaşadıkları tespit edilmiştir. Son olarak, utançtaki artışın yalnızlıktaki artışı; suçluluktaki artışın da yalnızlıktaki azalmayı yordadığı araştırma bulguları arasındadır. Elde edilen bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between perceived child-rearing styles and guilt, shame and loneliness were examined in university students. In addition, the relationship between perceived child-rearing styles, loneliness, guilt, shame and some sociodemographic variables were also examined. The sample of the study consists of a total of 620 people, 433 of whom are women and 187 of them are men, studying at Balikesir University. The Child-rearing Styles Scale, the Guilt-Shame Scale and the UCLA Loneliness Scale were used in the research. In the research, descriptive statistics were used to determine the distribution of the participants according to their various demographic characteristics and the information they provided. In addition, Anova, Manova, Independent Sample T-Test, Multiple Linear Regression Analysis and Simple Linear Regression Analysis were used to determine the relationships between the variables of the research. The study determined that students who perceived their parents as explanatory authoritarian experienced less shame, loneliness and more guilt than others. Finally, the increase in loneliness increases in shame; among the research findings the increase in guilt also predicts the decrease in loneliness.