Kronik karaciğer hastalığında chemerin, D vitamini ve lipid profili ile ilişkisi
The relationship of chemerin with vitamin D and lipid profile in chronic liver disease
- Tez No: 688334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA ALYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kronik Karaciğer hastalığı, kronik, ilerleyici ve yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Hepatit C, Hepatit B ve alkolden bağımsız karaciğer yağlanması (NAYKH) hastalarında D vitamini eksikliği insidansının arttığı bulunmuştur. Çalışmamız, karaciğer hastalarının evre komplikasyonları ile hastalardaki chemerin ve D vitamini düzeylerinin süreç ile ilişkisini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada amacımız kanıtlanmış NAYKH, Hepatit B Virüsü ve Hepatit C Virüsü tanılı hastalarda hastalığın progresyonu ile chemerin düzeyleri arasındaki fark araştırılmıştır. Kasım 2020 ile Ocak 2021 tarihleri arasında, yapılan bu çalışmada AL-Hussein tıp şehri kronik karaciğer hastalıklarına başvuran yetişkin hastalardan oluşan örneklem koleksiyonu çalışmaya dahil edilmiştir. Örnek sayısı 100 olarak alınmıştır. Verileri eksiksiz olan 70 hasta hastane bilgi sisteminden çalışmaya dahil edilip gerekli laboratuvar testleri yapılmıştır. Hastaların sosyodemografik özellikleri, kronik hastalıkları, chemerin ve D vitamini düzeyleri ile lipid parametreleri belirlendi. Elde edilen veriler Statistical Package for Social Sciences SPSS 22 versiyon programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic Liver disease is a chronic, progressive and life-threatening disease. It has been found that the incidence of vitamin D deficiency is increased in patients with hepatitis C, hepatitis B and Non alcohol fatty liver diasese (NAFLD). Our study aims to show the relationship between stage complications of liver patients and chemerin and vitamin D levels in patients with the process. Our aim in this study is to investigate the difference between disease progression and chemerin levels in patients with proven NAFLD, Hepatitis B Virus and Hepatitis C Virus. In this study, which was conducted between November 2020 and January 2021, the sample collection of adult patients admitted to AL-Hussein medical city chronic liver diseases was included in the study. The number of samples was taken as 100. 70 patients with complete data were included in the study from the hospital information system and necessary laboratory tests were performed. Sociodemographic characteristics, chronic diseases, chemerin and vitamin D levels and lipid parameters of the patients were determined. The obtained data were analyzed with the Statistical Package for Social Sciences SPSS 22 version program.