Farklı cerrahi tekniklerle yerleştirilen implantların primer stabilitelerinin karşılaştırılması
Comparison of primary stabilities of implants placed by different surgical techniques
  1. Tez No: 688344
  2. Yazar: BATUR ORAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR EVREN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ağız diş ve çene cerrahisi klinik pratiğinde diş eksiklikleri dental implant ve implantların taşıyıcılığında yapılan protezler ile giderilebilmektedir. Hem başarılı osseointegresyon için hem de anında yükleme yapabilmek için en önemli koşulların başında primer stabilite gelmektedir. Çalışmamızın amacı yoğun spongiyoz kemik dokusuna sahip ( D3-D4 kemik ) alanlara farklı cerrahi yöntemler uygulayarak yerleştireceğimiz dental implantların primer stabilizasyonlarının değerlendirilmesidir. Bu çalışmada mezbaha hayvanından elde ettiğimiz kemik dokusu, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile dansitometrik olarak değerlendirilmiş ve implant yuvalarının benzer kemik yoğunluğuna sahip bölgelerde oluşturulması sağlanmıştır. Bu planlama doğrultusunda dar çaplı frezleme grubu (n=7), standart frezleme grubu (n=7) ve boyun açıcı frezleme grubu (n=7) olmak üzere 3 farklı cerrahi teknikle dental implantlar yerleştirilmiştir. Yerleştirilen implantlar üzerinde ise biyomekanik testler (yerleştirme ve söküm torku) ve rezonans frekans analizi (RFA) ile primer stabilizasyon değerleri ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the clinical practice of oral and maxillofacial surgery, tooth deficiencies can be eliminated with dental implants and prostheses made in the carrier of implants. Primary stability is one of the most important conditions for both successful osseointegration and immediate loading. The aim of our study is to evaluate the primary stabilization of dental implants that we will place by applying different surgical methods to areas with dense cancellous bone tissue (D3-D4 bone). In this study, the bone tissue obtained from the abattoir animal was evaluated densitometrically by cone beam computed tomography (CBCT) and implant sockets were created in regions with similar bone density. In line with this planning, dental implants were placed with 3 different surgical techniques: narrow-diameter drilling group (n=7), standard drilling group (n=7) and neck-opening drilling group (n=7). Biomechanical tests (insertion and removal torque) and primary stabilization values were measured on the placed implants by resonance frequency analysis (RFA).