Latin Amerika'da yerli halkın entegrasyonu: Meksika, Guatemala ve Peru örneği
Integration of indigenous peoples in Latin America: The case of Mexico, Guatemala and Peru
- Tez No: 688381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ERMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Latin Amerika coğrafyası, yerli halkların dilinin, dininin, kültürünün, kimliğinin, nüfusunun ve oluşturdukları entegrasyon oluşumlarının çeşitliliği bakımından dünya üzerinde önemli bir konumda yer almaktadır. Bu tez çalışması; yıllardan beri bölge ülkeleri tarafından dillendirilen“yerli sorunu”nun ve yerli halkların ataları olarak nitelendirilen Maya, Aztek ve İnka medeniyetlerinden günümüze kadar gelen yaşam dinamiklerinin gün yüzüne çıkartılmasını amaçlamaktadır. Aynı zamanda entegrasyon oluşumları sayesinde taleplerini ve hedeflerini ne doğrultuda gerçekleştirdiklerini ele almaktadır. Ayrıca bu tez; ilk olarak, yerli halklar açısından önem arz eden kavramsal ve kuramsal çerçeveye değinmektedir. İkinci olarak yerli halkların tarihsel dinamiklerini anlayabilmek adına tarihini detaylı ve kapsamlı bir şekilde sunmaktadır. Son olarak ise, bu üç önemli medeniyetin günümüzdeki sınırları içerisinde yer alan, üç farklı politikaya sahip Meksika, Guatemala ve Peru'daki yerli halkların eğitimsel, anayasal, siyasal, toplumsal, ekonomik, sağlıksal açıdan entegrasyon boyutlarını; kendi dayanışmaları ve işbirlikleri sayesinde meydana getirdikleri birçok“yerli entegrasyon oluşumları”nı irdelemekte ve entegrasyon aşamasının bilançosunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Latin Amerika geography, takes place in an important location in the world in terms of the indigenous peoples' language, its religion, its cultural, its identity, its population and its integration formation of variations which they have formed. İn this thesis study, since years have been said by the regional countries“The Indigenous Problem”and charecterized as indigenous peoples' ancestors Maya, Aztec and Inca civilizations' life dynamic that have come so far it is aimed to uncover. At the same time, thanks to integration formations it deals with the demands and the aims how much and which direction they achieved. Also this thesis, firstly in terms of indigenous peoples it is important, it refers to the conceptual and theoretical framework. Secondly, for understanding the historical dynamic of indigenous peoples, it presents its history in detailed and inclusive way. Finally, these three important civilization that take in today's borders have three different policy in Mexico, Guatemala and Peru the indigenous peoples educational, constitutional, social, economic in terms of health integration dimension, thanks to their own solidarity and cooperation they created many“indigenous integration formations”they scrutinize and it creates the integration stage balance.