Alzheimer demans hastalarına tekrarlı transkraniyal manyetik uyarım ile eş zamanlı bilgisayar destekli bilişsel rehabilitasyon uygulaması
Application of computer-based cognitive rehabilitation along with repetitive transcranial magnetic stimulation to alzheimer dementia patients
  1. Tez No: 688466
  2. Yazar: SUAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK, ÖĞR. GÖR. HALİL AZİZ VELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Nöroloji, Psikoloji, Geriatrics, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Alzheimer Hastalığı (AH), demans türleri arasında en yaygın görülen türdür. Başta bellek olmak üzere bilişsel işlev bozuklukları ile karakterizedir. Tekrarlı Transkraniyal Manyetik Uyarım (tTMU), non invaziv bir nöromodülasyon yöntemidir. Son zamanlarda AH'nda bilişsel işlevlerin iyileştirilmesinde bir tedavi opsiyonu olarak kullanımına çeşitli nörolojik hastalıkların tedavi sürecinde başvurulmaktadır. AH tanısına sahip bireylerle yürüttüğümüz çalışmamızda, tTMU tedavisi ile eş zamanlı verilen Bilgisayar Destekli Bilişsel Rehabilitasyon (tTMU+BR) uygulamasının yapıldığı hasta grubu ile yalnızca tTMU tedavisi uygulanan hasta grubu arasındaki farklılıkların, tedavi öncesi ve sonrası nöropsikometrik değerlendirme testleri kullanılarak araştırılması amaçlandı. Çalışmaya AH tanılı 55-85 yaş aralığında 7 hasta dahil edildi. tTMU+BR grubuna 4, tTMU grubuna 3 hasta dahil edildi. Her iki grupta da bilateral Dorsolateral Prefrontal Korteks bölgesine 10 seans boyunca tTMU uygulandı. Bir gruba ek olarak tTMU uygulamasıyla eş zamanlı, bilişsel fonksiyonları modüle hale getirmek amacıyla kullanılan Bilgisayar Destekli Bilişsel Rehabilitasyon uygulandı. Her iki gruba da tedavi öncesi ve sonrası dikkat, yürütücü işlevler, hafıza, görsel algısal işlevler ve dil işlevlerini ölçen testler, genel bilişsel tarama testleri ve duygusal ve davranışsal ölçümleme testleri uygulandı. Değerlendirme testlerinden elde edilen sonuçlara göre her iki grupta da genel bilişsel durumda iyileşme görüldü, tTMU+BR grubunda ayrıca görsel algısal işlevlerde gelişme ve depresyon puanlarında azalma bulundu. Bu durum yüksek frekanslı tTMU+BR uygulamasının, tek başına uygulanan tTMU kullanımının etkisini arttırdığını ve bilişsel rezervi koruduğu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease (AD) is the most common type of dementia. It is characterized by cognitive dysfunctions, especially memory functions. Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation (rTMS) is a non-invasive neuromodulation method that is recently use as a treatment option in improving cognitive functions in AD along with various neurological diseases treatments. The study was conducted only with individuals who were diagnosed with AD. It aimed to investigate the differences between the patient group that underwent both Computer-Based Cognitive Rehabilitation application (rTMS+CBCR) and rTMS treatment simultaneously and the patient groups that only undergo rTMS treatment alone. To assess the effects, we conducted neuropsychometric assessment tests as pre-and post-treatment. Seven patients who were aged 55 to 85 years with AD included in the study. Four patients grouped in the rTMS+CBCR group and three patients in the rTMS only group. In both groups, rTMS applied to the bilateral Dorsolateral Prefrontal Cortex region for ten sessions. For the rTMS+CBCR group, Computer-Assisted Cognitive Rehabilitation applied simultaneously with rTMS to modulate cognitive functions. To assess participants cognitive abilities: attention, executive functions, memory, visual perceptual functions and language functions, general cognitive screening tests and, emotional and behavioral measurement tests applied to both groups before and after the treatment. According to the results obtained from the neuropsychological evaluation tests, general cognitive status was improved in both groups, and the rTMS+CR group also showed a increased in visual perceptual functions while their depression scores were decreased. This showed that high frequency rTMS+CR application together increase and protected cognitive reserve in comparison to the effect of rTMS application alone.