Kişi-iş uyumu ve işe tutulma ilişkisi: işi biçimlendirmenin aracılık rolü
The relationship between person-job fit and job engagement: the mediating role of job crafting
  1. Tez No: 688490
  2. Yazar: ÖZLEM ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Örgütlerdeki insan kaynağının temelini oluşturan çalışanların işleri ile uyumlu olmaları, işi biçimlendirme ve işe tutulma davranışlarını pozitif yönde etkileyebilmektedir. Çalışma ortamında bireylerce sergilenen bu tarz pozitif tutum ve davranışlar hem bireylerin kendileri hem de çalıştıkları örgüt nezdinde değer oluşturmalarına imkân sağlamaktadır. Böylece çalışanları, örgütlerin rekabet gücü kazanma ve yaşamlarını sürdürülebilir kılma noktasında katkı sağlayan birer kaynak olarak görmek mümkündür. Bu çalışmada, Türkiye'de farklı bankalarda çeşitli düzeylerde iş yaşamlarını sürdüren banka çalışanlarının kişi-iş uyumlarının işe tutulma düzeylerine etkisinin ve bu etkide işi biçimlendirmenin aracılık rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Anket yöntemiyle elde edilen veri üzerinde yapılan istatistiksel analizler sonucunda, kişi-iş uyumunun işe tutulma ve işi biçimlendirme üzerinde pozitif yönde etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Benzer şekilde, işi biçimlendirmenin işe tutulma üzerinde pozitif yönde etkisinin olduğu görülmüştür. Analiz bulguları incelendiğinde, kişi-iş uyumunun işe tutulma üzerinde hem doğrudan hem de işi biçimlendirme aracılığıyla dolaylı etkisinin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, yazında benzer konularda yapılmış diğer araştırma bulguları çerçevesinde tartışılmış, teorik ve pratik birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fact that employees who form the basis of human resources in organizations fit with their jobs can positively effect their job crafting and job engagement behaviors. Such positive attitudes and behaviors acted by individuals in the working environment allow them to create value both for themselves and for the organization. Thus, it is possible to see employees as a resource that contributes to the competitiveness of organizations and makes their lives sustainable. In this study, it was aimed to investigate the effect of person-job fit of bank employees who work at various levels in different banks in Turkey on their job engagement levels and the mediating role of job crafting in this effect. As a result of statistical analyzes conducted on the data obtained by the survey method, it has been determined that person-job fit has a positive effect on job engagement and job crafting. Similarly, it has been observed that job crafting has a positive effect on job engagement. By the analysis results, it has been found that the person-job fit has a direct effect on job engagement and indirect effect on job engagement through job crafting. The findings have been discussed in the context of other research findings on similar topics in the literature, and a number of theoretical and practical suggestions have been made.