التناص في شعر جميل صدقي الزهاوي
Şair Sıdkı Cemil Ez-Zehavi'nin şiirlerinde tenas ilmi
  1. Tez No: 688491
  2. Yazar: NIHAD HUSSEIN HYARA AL-HASOONI
  3. Danışmanlar: DR. FATİH GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tenas ilmi Arap edebiyatında var olan iktibas sanatının modern şeklidir. Batı'da dilbilim çalışmalarının etkisiyle ortaya çıkan tenâs, köklerini alıntı, hırsızlık, intihal ve diğerleri gibi farklı isim ve terimlerle eleştirel çalışmalardan almaktadır. Arap eleştirmenlerin bu terime bakış açısı, özellikle hırsızlık, Arap eleştirmenlerin ilgisini ve büyük özenini işgal etmiş, çünkü Tenâs doğrudan bahsetmeseler bile sık sık konuştuşmuşlardır. Fransız filozof Julia Kristeva'nın, hocası Rus filozof Mihail Bakhtin'in diyalog ilkesinden etkilenerek, terimin kullanımı ve dikkatli bir şekilde ortadan kaldırılmasıyla bu terime yönelik olumsuz görüş, olumluya dönüşmüştür. Metnin önceki metinlerin bir dokusu olduğu ve yazarın metninde erittiği ve doğrudan tenâs ve dolaylı tenâs gibi çeşitli biçimlerde metinlerarasılık olarak bilinen şeyi üretmek için bir kültürün özümsenmesi olduğu konusunda birçokları arasında bir fikir birliği vardır. Bu çalışmada Cemil Sıtkı Al-Zahawi'nin şiirinde tenâslar incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda bir takım sonuçlara ulaşılmıştır ve bunlardan en önemlileri şunlardır: 1. Iraklı şair Cemil Sıtkı Al-Zahawi'nin şiirsel deneyimi, Arap dünyasındaki en belirgin deneyimlerden biridir, çünkü Arap dünyasına sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlayan yaratıcılık, derinlik, zenginlik ve canlılık ile karakterize edilmiştir. 2. Şairin şiirsel eserleri tek bir tenâs türüyle sınırlı olmayıp, doğrudan ve dolaylı olmak üzere iki ana bölümü ve dalları ile çoğu metinlerarasılık türünü içermektedir. Tek bir şiir düzeyinde bile bazen birden fazla metinlerarasılık türü buluruz. 3. Dini tenâs şairin şiirlerinde en geniş yeri işgal etmiştir, çünkü peygamberlerin kıssaları ve İsa'nın çarmıha gerilmesi ile ilgili ayetler şairin şiirlerinde önemli bir yer tutmuştur.
Özet (Çeviri)
Intertextuality is a modern critical term and a new critical phenomenon for an old concept, which appeared on the impact of linguistic studies in the West and has its roots in ancient critical studies with different names and terms such as quotation, theft, embedding and others. The two great ones, as they often talked about intertextuality, even if they did not address it directly. The negative view of this term changed to a positive one after the use of the term and its careful dismantling by the French-Bulgarian philosopher (Julia Kristeva) influenced by the dialogue principle of her Russian philosopher teacher (Mikhail Bakhtin), and there There is a consensus among many that the text is a fabric of previous texts and that it is the absorption of an authored culture that the writer dissolves in his text to produce what is known as (intertextuality) in its various forms, such as direct and indirect intertextuality, and both types are divided into other types of intertextuality that differ according to the difference in literature. The culture from which the writer drew his texts. In her research, the researcher dealt with intertextuality in the poetry of Jamil Sidqi AlAzhawi, in which she focused on extracting intertextualities in his poetic texts and clarifying their types and the way they are used in the poet's poem. The study reached a number of results, the most important of which are: - The poetic experience of the Iraqi poet Jamil Sidqi Al-Azhawi is one of the most prominent poetic experiences in the Arab world, due to its creativity, depth, richness and vitality, which made it move to the Arab world smoothly. - The poet's poetic works were not limited to one type of intertextuality, but rather included most types of intertextuality, with its two main parts, direct and indirect, and their branches. Even at the level of a single poem, sometimes we find more than one type of intertextuality. - Religious intertextuality occupied the largest space in the poet's poems, as the Qur'anic verses related to the stories of the prophets and the crucifixion of Christ occupied a prominent space in the poet's poems, as one poem is hardly devoid of religious references through which he wants to convey different messages.