Kapalı alanlarda yüksek gürültü ve titreşime maruz kalan çalışanların kardiyovasküler parametrelerinin ölçülerek insan sağlığı üzerine etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 688492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırma Malatya İlinde bulunan bir döküm fabrikasında yapılan ölçümler ve çalışanlarda uygulanan testler ile gerçekleştirilmiştir. Kapalı alan olarak, yüksek gürültü ve titreşim maruziyetinin en fazla olduğu çalışma ortamlarından birisi olan döküm fabrikası seçilmiştir. Söz konusu bu döküm fabrikasında kişiler günlük 8 saat çalışmaktadır. Çalışanlar haftalık 6 gün 48 saat ağır çalışma koşulları altında gürültü ve titreşime maruz kalmaktadır. Bu tez çalışmasında iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliklerine göre, çalışanların gürültü ve titreşim maruziyetlerinin kardiyovasküler etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada döküm fabrikasının farklı bölümlerinde ses ve titreşim ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümlerin sayısal sonuçları analiz edilmek üzere bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Ayrıca tüm çalışanlara kapsayıcı bir anket uygulaması yapılmıştır. Bunlar ile birlikte gürültü ve titreşimin kardiyovasküler etkilerini görebilmek için maruziyetten en çok etkilenen 5 gönüllü çalışana kombine EKG ve tansiyon holteri 24 saat süre ile takılmıştır. Çalışma ve istirahat zamanlarındaki EKG ve tansiyon kayıtları alınmıştır. Daha sonra, kardiyolog doktor tarafından 5 gönüllü çalışanın ekolarına bakılmıştır. Daha önceki kayıtlarla birlikte eko sonuçları değerlendirilerek raporlandırılmıştır. Fabrikada elde edilen ölçüm sonuçları, anketlerden elde edilen veriler, holter verileri ve kardiyolog değerlendirme sonuçları incelenerek ve iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğide dikkate alınarak maruziyet düzeyleri belirlenmiştir. En sonunda ise, maruziyet önleyici ve düzeltici önlemler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out with the measurements made in a casting factory in Malatya Province and the tests applied in the employees. The casting factory which is one of the working environments with high noise and vibration exposure have been chosen as the closed area. In this casting factory, people have been work 8 hours a day. Employees are exposed to noise and vibration 6 days a week 48 hours under heavy working conditions. According to occupational health and safety regulations, cardiovascular effects of noise and vibration exposures of employees were investigated in this thesis. In this study, sound and vibration measurements were made in different parts of the casting factory. The numerical results of these measurements were transferred to the computer environment for analysis. Besides, an inclusive questionnaire was applied to all employees. In addition to these, in order to see the cardiovascular effects of noise and vibration, the combined ECG and blood pressure holster were fitted for 24 hours to the 5 most affected workers. ECG and blood pressure recordings were taken during working and resting periods. Then, echoes of 5 volunteer employees have been examined by the cardiologist doctor. Along with the previous records, eco results have been evaluated and reported. Exposure levels were determined by examining the measurement results obtained in the factory, data obtained from the questionnaires, holter data and cardiologist evaluation results and taking into account the occupational health and safety regulations. Finally, exposure prevention and corrective measures were identified.