Koroner anjiyografi geçiren hastalarda immobilizasyon konforu, hematom ve ağrıyı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting immobilization comfort, hematoma and pain in patients undergoing coronary angiography
  1. Tez No: 688646
  2. Yazar: ZEHRA CİHAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZLEM IŞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma; Koroner Anjiyografi Geçiren Hastaların immobilizasyon konforu, hematom ve ağrıyı etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı-kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde 10.12.2020-15.01.2021 tarihleri arasında koroner anjiyografi işlemi uygulanmış 202 hasta ile tamamlandı. Araştırmanın verileri; araştırmacı tarafından literatür taraması ile oluşturulan sosyodemografik özellikler içeren“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”,“VAS (Vizüel Analog Skala)”ve“İmmobilizasyon Konfor Ölçeği”ile toplandı. Niceliksel değişkenlerin davranışları merkezileştirme ve varyans ölçümleri kullanılarak belirtildi: Ortalama±SS, Fisher Exact (örneklem sayısının düşük olduğu durumlarda) ve Ki-kare testi, kategorik değişkenler arasındaki oranlar veya ilişkiler arasındaki farkları belirlemek için kullanıldı. Grup ortalamalarının davranış farklılıklarını göstermek için; normallik ve eş dağılımlık varsayımlarının karşılandığı durumlarda Student t-test, karşılanmadığı durumlarda ise Mann-Whitney U Test, üç veya daha fazla grubun karşılaştırıldığı durumlarda normal dağılıma uyan verilerde One way Anova Test, Uymayan durumlarda ise Kuruskal Wallis test kullanıldı. Herhangi iki sayısal değişkenin birbiri arasındaki korelasyonu hesaplamada, veriler normal dağılıma sahip olmadığı için parametrik olmayan Spearman's Rank Correlation testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Research; It was conducted in a descriptive-sectional type in order to determine the factors affecting the immobilization comfort, hematoma and pain of the patients undergoing coronary angiography. The study was completed with 202 patients who underwent coronary angiography between 10.12.2020 and 15.01.2021 at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital. The data of the research; The data were collected with the“Patient Descriptive Information Form”,“VAS (Visual Analogue Scale)”and“Immobilization Comfort Scale”, which included sociodemographic features created by the researcher through a literature review. Behaviors of quantitative variables were indicated using centralization and measures of variance: Mean±SD, Fisher Exact (in case of low sample size), and Chi-square test were used to identify differences in ratios or relationships between categorical variables. To show the behavioral differences of the group averages; Student t-test was used when normality and uniformity assumptions were met, Mann-Whitney U Test was used when three or more groups were compared, One-way Anova Test was used for data with normal distribution when three or more groups were compared, and Kuruskal Wallis test was used in cases where they did not. Non-parametric Spearman's Rank Correlation test was used to calculate the correlation between any two numerical variables, since the data did not have a normal distribution.