Effect of space size of vehicles to help multifunctional actions in housing design
Çok fonksiyona dönüşebilen eylemlere yardımcı araçların konut tasarımında mekan büyüklüğüne etkisi
- Tez No: 688699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Konutlar, insanların içinde yaşamsal faliyetlerini sürdürdükleri yaşamlarının önemli bir kısmını geçirdikleri tek ya da birden fazla katlı olarak konumlanan yapılardır. Farklı ihtiyaçlara uygun mekanlar, sabit mobilya ve araçların kullanımı yerine, birçok fonksiyona dönüşebilen eylemlere yardımcı araçlar ile daha da etkin olarak sağlanabilir. Burada“eylemlere yardımcı araçlar”kavramıyla mekanlarda kullanılan sabit ya da hareketli tüm eşyalar, ve mobilyalar tanımlanmaktadır. Birden fazla fonksiyona dönüşebilen tasarımdaki yardımcı araçlar, kullanıcının eylem-mekan-araç ilişkisini pratikleştirerek, kullanılmayan atıl mekanları kullanabilir hale getirip, mekandan kazanç sağlayacaktır. Konutların mekansal büyüklüğü; kullanıcının çağımızdaki farklı yaşamları, sosyolojik faktörler, çekirdek aile, tek kişilik yaşamlar, yoğun iş hayatı, taşınma zorluğu, ekonomik nedenler ve kültürel statü gibi bir çok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Bu bağlamda, günümüz ve geleceğin konutlarının mekan kullanımları, dönüşümlü işlevsellikteki eylemlere yardımcı araçlar sayesinde, önceki konut tasarımlarına göre, farklılaşmaktadır. Tezde, literatür araştırmalarına da dayanarak, dönüşebilen eylemlere yardımcı araçların kullanabilirlik kriterleri belirlenmiş, bu araçların mekandaki çok fonksiyonlu dağılımı da Tablelar ve şekillerle açıklanmıştır. Çeşitli uygulama örnekleri araştırılarak mevcut bir konut yerleşim alanındaki dört farklı konut tipinde çok fonksiyonlu eylemlere yardımcı araçların, amaca uygun kullanılması ile çok ve tek fonksiyonlu araç kullanımlarının getirdiği mekansal farklılıklar vurgulanmış, alan tasarrufu ön plana çıkarılmıştır. Planların, çok fonksiyonlu mekanlara dönüşüm Tableları ve fonksiyon şemaları yoluyla, incelenen örnek konut tipleri ve sayıları üzerinden hesaplanan alan büyüklüklerindeki azalma belirlenip, çok fonksiyonlu araçların, konut yaşam alanlarını esnek mekan haline getirerek, mekan büyüklüklerinde daha rasyonel ve tasarruflu kullanım sağladığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Houses are structures that are located as single or multiple floors, where people spend a significant part of their lives in which they continue their vital activities. Places suitable for different needs can be provided more effectively with auxiliary tools for actions that can be transformed into many functions, instead of using fixed furniture and tools. Here, all fixed or mobile objects and furniture used in spaces are defined with the concept of“action aids”. The auxiliary tools in the design that can be transformed into more than one function will make the user's action-space-tool relationship practical, make the unused idle spaces usable and gain from the space. Spatial size of dwellings; The different lives of the user in our age vary depending on many factors such as sociological factors, nuclear family, single-person lives, busy work life, difficulty in moving, economic reasons and cultural status. In this context, the use of space of today's and future residences differs from previous housing designs, thanks to the tools that assist the actions with alternating functionality. In the thesis, on the basis of literature researches, the usability criteria of tools for transformative actions were determined, and the multi-functional distribution of these tools in the space was explained with tables and figures. Various application examples were investigated, and the spatial differences brought by the use of multi-functional and singlefunctional vehicles were emphasized, and space savings were highlighted by the use of multi-functional tools for multi-functional actions in four different housing types in an existing residential area. It was revealed that the reduction in the area sizes calculated based on the sample housing types and numbers examined through the conversion tables and function diagrams of the plans into multi-functional spaces, and it was revealed that multi-functional vehicles provide more rational and economical use in space sizes by making residential living spaces flexible.