COVİD-19 ile ilişkili nörolojik hastalıklar
COVID-19 related neoulogical diseases
- Tez No: 688700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN ÇAĞAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Covid-19 hastaslığı Aralık 2019'da ilk görüldükten sonras hızlıca tüm dünyaya yayıldı. Şimdiye kadar 2 milyonun üzerinde insanın ölümüne sebep oldu. Başlıca semptomları ateş, öksürük, miyalji, tat, koku kaybı, ishal, nefes darlığı olarak tipik seyretmektedir. Hastalık yayıldıkça insanlar arasında yeni prezentasyonlar tanımlanmaktadır. Severe acute respiratory syndrome (SARS-CoV-2) seyri sırasında pek çok nörolojik bulgu rapor edilmiştir. Virüs hücrelere girmek için ACE reseptörüne tutunur. Anjiyotensin Converting Enzim (ACE) reseptörleri başlıca oral ve nazal mukazada bulunamsına rağmen endodelyal hücreler, gastrointestianl sistem, miyokard hücreleri, nöronlar ve pek çok dokuda tanımalandı. Covid-19'a bağlı nörolojik komplikasyonların patogenezi santral ve periferik sinir sisteminin direkt invazyonu, otoimmun mekanizmalar, elektrolit bozuklukları, tedavide kullanılan ilaçlar, uzun yoğun bakım takibine bağlı kritik hastalığa bağlı geliştiği düşünülmektedir. Hastaların baş ağrısı, baş ağrısı olanların baş ağrı tipini, süresini, gün içinde hangi zamanda en çok seyrettiğini, tat ve koku kaybı sıklığı, tat kaynının en çok hangi modaliteleri etkilediğini, süresisini sorguladık. Hıçkırık, süresini, miyaljinin olup olmadığını, iskemik ve hemorajik serebrovasküler olaylar (SVO) olup olmadığını, komorbiditelerini, hastaların kullandığı ilaçları, laboratuvar bulgularını, perifeirk sinir inclemelerini yaptık. Ayrıca median ve tibial F yanıtlarını inceledik. Çalışmaya katılan hastaların %12,8'nde baş ağrısı olduğu %17,4'ünde miyalji olduğu; %8,2'sinin tat kaybı, %10,5'inin koku kaybı yaşadığı, %11,6 polinöropati, %2,3 hıçkırık, %2,3 hemorajik SVO, ve %7 iskemik SVO olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
The coronavirus disease first seen December 2019 and spread to the rest of the World. This infection is caused by severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) and is so far responsible for more than 2 million deaths worldwide. SARS-CoV-2 is tipically causes coughing, fever, miyalgia, olfactor disfuntion, hypogusea, breathlessness. SARS Cov-2 binds to the ACE-2 receptor to enters the cell. ACE-2 receptors are shown in many tissues, they are mainly present in the mouth, nasal mucosa, gastrointestinal system endothelial cells, myocardial cells and neurons. The pathogenesis of neurological complications related to Covid-19 is thought to develop due to direct invasion of the central and peripheral nervous system, autoimmune mechanisms, electrolyte disorders, drugs used in treatment, and critical illness due to long intensive care follow-up. In our study, the patients diagnosed with Covid-19 who applied to our hospital; we wanted to examine the accompanying neurological findings, the medications that the patients are constantly using with their comorbidities, blood tests, and radiological image. Peripheral nerve examinations were performed after obtaining consent from our patients. Also periferic F results of median and tibial nerve were observed. Of the patients participating in the study, 12.8% had headache and 17.4% had myalgia; We found that 8.2% had taste loss, 10.5% had a loss of smell, 11.6% had polyneuropathy, 2.3% had hiccups, 2.3% hemorrhagic SVO, and 7% ischemic infarction.