Performance analysis of minimum mean square error type synchronizers for partial response signalling systems
- Tez No: 6887
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN TANIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1989
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET En Küçük Ortalama Hata Kareleri Tipi Simge Eş zamanlayıcılar mın Paysal Yanıt İşaretleme Dizgeleri İçin Başarım Çözümlemesi Fatih, Murat Karşı Yüksek Lisans Tezi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Yalçın Tanık Temmuz 1989, 137 sayfa Bu tezde, En Küçük Ortalama Hata Kareleri tipi Eşzamanlayıcılarının, Darbe Genliği Modülasyonlu (DGM) (Olağan DGM ve Paysal Yanıt) işaretler için seğirme miktarı ve ortalama yakalama zamanı incelenmiştir. İncelemeler dört işaretleme yapısı (Geleneksel DGM,“Duobinary”,“Modified Duobinary”, ve“Dicode”) ve 4 temel darbe şekli, (Yükseltilmiş Kosinüs, Değiştirilmiş Yükseltilmiş Kosinüs, Doğrusal, ve Değiştirilmiş Doğrusal) için yapılmıştır. Ayrıca, yukarıda adı geçen işaretleme tekniklerinin örnekleme anındaki seğirmelere duyarlılıkları bulunmuştur. Seğirmelerin dizge başarımına etkisini irdeleyebilmek için yeni bir“Başarım ölçütü”tanımlanmıştır. Başarım ölçütü rms seğirme miktarına vegöz eğrilerinin örnekleme anlarındaki değişimine bağlı olarak dizge başarımı hakkında nicel bilgiler verir. Çözümlemeler sonucunda geleneksel DGM dizgelerinin paysal yanıt dizgelerine oranla daha iyi başarıma sahip oldukları görülmüştür. Paysal yanıt sistemleri arasında“Duobinary”sistemi en iyiı“Dicode”sistemi ise en kötü başarıma sahiptir. Temel darbe şekilleri arasında ise“Yükseltilmiş Kosinüs”frekans karakteristiğine sahip darbeler önerilmektedir. Anahtar Kelimeler : Simge Eşzamanlaması, Darbe Genliği Modulasyonu, Evre Belirleyici Karakteristikleri, Seğirme varyansı, Ortalama Yakalama Zamanı, vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Performance Analysis of Minimum Mean Square Error Type Synchronizers for Partial Response Signalling Systems Karşı, Fatih Murat M. Sc. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Yalçın Tanık July, 1989, 137 pages In this thesis, the jitter variances and acquisition time performances of the Minimum Mean Square Error (MMSE) synchronizers acting on Pulse Amplitude Modulated (PAM) (Conventional PAM and Partial Response) signals are analyzed. The analysis is performed for various signalling structures (conventional PAM, Duobinary, Modified Duobinary and Dicode) and for four types of basic pulse shapes (Raised Cosine, Modified Raised Cosine, Linear and Modified Linear Roll-off). Also, the jitter sensitivities of the above signalling schemes are examined. A novel“Figure of Merit”is introduced in order to have an idea on the effect of jitter on the system performance. The Figure of Merit employs the rms jitter and the variation of the eye pattern at the sampling instants. iiiThe results show that, in general, the conventional PAM systems have better Figure of Merits than the PRS systems. Among the PRS systems Duobinary yields the best performance and Dicode yields the worst. With respect to the basic pulse shapes, the Raised. Cosine Roll-off spectrum is recommended. Key words : Symbol Synchronization, Pulse Amplitude Modulation, Phase Detector Characteristics, Jitter Variance, Mean Acquisition Time, iv