Menopoz dönemindeki kadınların yaşadıkları semptomlar ve baş etme yöntemleri
Symptoms experienced by women during menopause and coping methods
  1. Tez No: 688740
  2. Yazar: MELİKE KÜBRA DARİCİ KOÇAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA CANGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Menopoz döneminde kadınlarda birçok semptom görülmektedir. Kadınların menopozal dönemi sağlıklı bir biçimde sürdürebilmesinin en önemli koşulu, bu dönemde karşılaştıkları semptomlarla bilinçli ve bilgili bir biçimde baş edebilmesidir. Bu çalışma ile menopoz dönemindeki kadınların yaşadıkları semptomların ve bu semptomlarla baş etme yöntemlerinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırma kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışmaya 02.11.2020-30.04.2021 tarihleri arasında Kırklareli ili, Vize ilçesi, Çakıllı Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 45-65 yaş arası 270 kadın dahil edildi. Hazırlanan Tanıtıcı Bilgi Formu ile kadınların tanıtıcı özellikleri, menopoza bağlı şikayetleri ve menopoza bağlı sorunlarla baş etme yöntemleri sorgulandı. Kadınların menopoz döneminde yaşadığı semptomların düzeyini belirlemek için“Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ)”kullanıldı. Tanıtıcı bilgi formu ve ölçekten elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edildi. Kadınların yaş ortalaması 55,79±5,45 (45-65) olduğu; %81,1'inin 45-50 yaş aralığında menopoza girdiği saptandı. Kadınların tamamının doğal yolla menopoza girdiği ve sadece %39,3'ünün menopozal döneme ilişkin bir eğitim aldığı saptanırken; kadınların %55,9'unun menopozu doğurganlığın sona ermesi olarak tanımladığı saptandı. Kadınların MSDÖ puan ortalaması 8,37±5,42 ve ölçeğin Cronbach's Alpha katsayısı α=0,685 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Many symptoms are seen in women during menopause. The most important condition for women to continue the menopausal period in a healthy way is to cope with the symptoms they encounter during this period in a conscious and informed manner. The aim of this study was to determine the symptoms experienced by women in the menopause period and the methods of coping with these symptoms. The research is a cross-sectional type study. 270 women between the ages of 45-65 who applied to Çakıllı Aile Sağlığı Merkezi in Kırklareli province, Vize district, between 02.11.2020-30.04.2021 were included in the study. With the introductory information form prepared, the introductory characteristics of women, their complaints related to menopause and their methods of coping with menopausal problems were questioned. Women to determine the level of symptoms experienced during menopause“Menopause Symptoms Rating Scale (MRS)”was used. The data obtained from the descriptive information form and the scale were analyzed with the SPSS program. While it was determined that all of the women entered menopause naturally and only 39.3% of them received training on the menopausal period; It was determined that 55.9% of women defined menopause as the end of fertility. The mean MRS score of the women was 8.37±5.42 and the Cronbach's Alpha coefficient of the scale was calculated as α=0.685.