Dolaşımdaki mir-223'ün kolesterol homeostazisindeki ve hiperkolesterolemi gelişimindeki etkisi ve önemi
Importance and effect of circulating mir-223 on cholesterol homeostasis and development of hypercholesterolemia
  1. Tez No: 688790
  2. Yazar: CEREN ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZUHAL EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hiperkolesterolemi, kanda yüksek seviyedeki kolesterol ile karakterize olan ve genellikle kanda kolesterolü taşımadan sorumlu lipoproteinlerin anormal seviyelerde bulunması olarak tanımlanmaktadır. Meydana gelen bozulmuş kolesterol homeostazisi, ateroskleroz veya koroner kalp hastalığı gibi birçok kardiyovasküler hastalıkların gelişme riskinin artmasına neden olmaktadır. miRNA'lar, evrimsel süreçte iyi korunmuş post-transkripsiyonel olarak gen ekspresyonun regülasyonunda rol oynayan yaklaşık 22 nükleotit uzunluğunda küçük, kodlanmayan RNA molekülleridir. Bugüne kadar genomumuzda yüzlerce miRNA'lar tanımlanmıştır. Gen düzenlemelerinde rol alan bu miRNA'lardan bazılarının kolesterol transportu, kolesterol metabolizması ve kolesterol homeostazisinin korunmasında rol oynadığı belirtilmektedir. İlk olarak intrasellüler sıvıda varlığı tespit edilen miRNA'ların, daha sonra ekstrasellüler sıvılarda da (örn; serum, plazma, tükürük, idrar, amniyotik sıvı, gözyaşı, süt) bulunduğunun anlaşılmasından sonra oldukça kararlı olması nedeniyle, plazma örneklerinden de çalışılmalarının mümkün olduğunu ortaya koymuştur. Son yıllarda yapılan çalışmalar, dolaşımdaki miRNA ekspresyon düzeyindeki değişkenliklerin birçok hastalıkla ilişkili olduğunu göstermektedir. Değişen miRNA ekspresyon seviyeleriyle ilişkili olan hastalıklardan biri de; bozulmuş kolesterol homeostazisiyle ortaya çıkan kalp damar hastalıklarıdır. Bu çalışma ile in vivo ve in vitro kolesterol homeostazisi araştırmalarında etkin olduğu ileri sürülen dolaşımdaki mirR-223'ün, hiperkolesterolemi hastalarındaki seviyeleri incelenerek kolesterol homeostazisi için bir biyobelirteç olarak ele alınıp alınamayacağı araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, dolaşımdaki miR-223 seviyelerinin kontrol grubuna göre hiperkolesterolemi hastalarında 2,003 kat down-regüle olduğu bulunmuştur. Hasta ve kontrol gruplarının total kolesterol, trigliserit ve LDL değerlerinin dolaşımdaki miR-223 ekspresyonlarıyla anlamlı negatif bir korelasyona sahip olduğu ortaya konmuştur. Plazmada azalan miR-223 ekspresyonun hiperkolesterolemi ile ilişkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hypercholesterolemia, which is characterized by high level of cholesterol in blood, is generally defined as presence of abnormal levels of lipoproteins responsible for cholesterol transport in blood. Disrupted cholesterol homeostasis enhances the risk of developing cardiovascular diseases such as atherosclerosis and coronary heart disease. miRNAs, which play a role in regulation in gene expression post-transcriptionally, are about 22 nucleotides in length, small, well preserved in the evolutionary process and non-coding RNA molecules. So far, hundreds of miRNAs have been identified in our genome. Some of these miRNAs that take part in gene regulation are stated to play a role in the protection of cholesterol transport, cholesterol metabolism and cholesterol homeostasis. It has been shown that miRNAs were detected in intracellular fluids at first and they can also be obtained from plasma samples, since they are highly stable after being found in extracellular fluids (eg serum, plasma, saliva, urine, amniotic fluid, tear, milk). Recent studies show that variability in the expression levels of circulating miRNA is associated with many diseases. One of these is cardiovascular diseases caused by impaired cholesterol homeostasis. In this study, we investigated whether circulating miR-223, which is considered to be effective in vivo and in vitro cholesterol homeostasis studies, could be considered as a biomarker for cholesterol homeostasis by examining hypercholesterolemic patients levels. As a result of the analysis, miR-223 levels in circulation were found to be down-regulated 2,003 fold in hypercholesterolemic patients compared to the control group. Total cholesterol, triglyceride and LDL values of patient and control groups were found to have a significant negative correlation with circulating miR-223 expressions. Decreased expressions of miR-223 in plasma were determined to be correlated with hypercholesterolemia.