İnfertil kadınların toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumları ile infertiliteden etkilenme durumları arasındaki ilişki
The relationship between infertile women's attitudes towards gender roles and infertility affected states
  1. Tez No: 688797
  2. Yazar: SEVİM LEVENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma, infertil kadınların toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumları ile infertiliteden etkilenme durumları arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Malatya il merkezinde bulunan özel bir tüp bebek merkezine başvuran 90 infertil kadın oluşturmuştur. Araştırma verileri, katılımcıların demografik özelliklerini tespit etmek amacıyla 34 sorudan oluşan Kadınların Bireysel Özellikleri ve İnfertilite Öykülerini Belirleme Formu, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ) ve İnfertilite Etkilenme Ölçeği (İEÖ) ile toplanmıştır. Veriler SPSS 20.0 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin İstatistiksel değerlendirmesinde Kolmogorov Smirnow Mann-Whitney U testi, t testi, ANOVA ve Kruskall Wallis analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a descriptive study to determine the relationship between infertile women's attitudes towards gender roles and their state of being affected by infertility. The sample of the study consisted of 90 infertile women who applied to a private IVF center in Malatya city center. The research data were collected with the Individual Characteristics of Women and Infertility Form, which consists of 34 questions, in order to determine the demographic characteristics of the participants, the Gender Roles Attitude Scale (GRAS) and the Infertility Distress Scale (IDS). The data were evaluated in the SPSS 20.0 package program. In the statistical evaluation of the data, Kolmogorov Smirnow Mann-Whitney U test, T-test, ANOVA and Kruscall Wallis analysis were applied.