0-15 yaş grubundaki çocuklarda hepatit A ve hepatit B seroprevalansı
Seroprevalence of hepatitis A and hepatitis B in children aged 0 - 15
- Tez No: 688843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU SAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ükemizde çocukluk yaş gruplarında sık görülen HAV ve HBV prevalansını tespiti amacıyla yaptığımız bu çalışma grubu; 1 Haziran -31 Aralık 1996 tarihleri arasında hastanemiz çocuk kliniğine hepatit dışı herhangi bir nedenle başvuran, HBV ve HAV' a karşı aşısız 0-15 yaşlarındaki 1000 çocuktan oluşturuldu. Ayrılan serumlarda Anti HAV Total, HBsAg, Anti Hbs ve Anti Hbc Total testleri mikroelisa sistemi ile çalışıldı. HBsAg( +)'liği : < 1 yaşında % 1. 3, 1 -6 yaşlarında % 3, 7 yaş üzerinde % 7 olarak saptandı, genel olarak HBsAg ( +) liği ise% 4.5 olarak bulundu. Hepatit B Marker pozitifliği ( HBUM ) : < 1 yaşında % 10.6, 1 -6 yaşında % 7.2, 7 yaşın üzerinde% 24.2 olarak saptandı, genel HBUM ( +)'liği % 15.3 olarak bulundu. Anti HAV Total (+)'liği : < 1 yaşında% 47, 1 -6 yaşlarında% 26, 7 yaşın üzerinde% 61 olarak saptandı, genel popülasyonda ise% 44.8 olarak bulundu. Çocuk bakım evleri gibi toplu yaşam yerlerindeki insidans ve SED'a göre insidans ayrı ayrı hesaplandı. 1 -1 yaş arasında maternal antikorların etkisiyle yanlış seropozitiflik olabileceğinden 1 yaş üstü olgular değerlendirildiğinde, 1 yaşından sonra gerek HBV gerekse HAV'ın seropozitifliği yaşla beraber arttığı, ayrıca çocuk bakım evleri gibi toplu yaşam yerlerinde ve SED'u kötü olanlarda, görülme sıklığının yüksek olduğu sonucuna vardık. Bu bakımdan gerekli eğitim ve aşılama çalışmaları ülkemiz koşullarında zorunludur.
Özet (Çeviri)
This study group, which we conducted to determine the prevalence of HAV and HBV, which are common in children in our country, was composed of 1000 children aged 0-15 years, who were not vaccinated against HBV and HAV, who came to the pediatric clinic of our hospital for any reason other than hepatitis, between June 1 and December 31, 1996. Anti HAV Total, HBsAg, Anti Hbs and Anti Hbc Total tests were studied with the microelisa system in the separated serums. HBsAg(+) was detected as 1.3% at