Acil serviste COVID-19 hastalarının prognoz tahmininde erken uyarı skorlamalarının kullanımı
The use of early warning scorings for prognosis prediction of COVID-19 patients in the emergency department
  1. Tez No: 688877
  2. Yazar: NURETTİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARAKAYA, UZMAN HÜSEYİN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş Ülkemizde acil servise başvurularda önemli yer tutan Covid-19 vakaları acil servis işleyişini zorlaştırmaktadır. Acil servislerde tıbbi değerlendirme ve triyaj için çok büyük talep olduğu bu bağlamda, erken uyarı skorları (EWS) faydalı olabilir. Bu çalışmada, MEWS, NEWS, NEWS-2, qSOFA ve REMS' in acil servise başvuru anında YBÜ'ye kabul veya ölüm riski taşıyan yetişkin COVID-19 hastalarını tanımlama yeteneğini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod Çalışma retrospektif ve gözlemsel olarak yürütüldü.. 01/04/2020-01/04/2021 tarihleri arasında acil servise Covid- 19 ön tanısıyla başvuran ve hastaneye yatış yapılan, PCR testi pozitif olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların verileri kullanılarak erken uyarı skorlama sistemlerinden MEWS, NEWS, NEWS 2, qSOFA VE REMS kullanıldı. Veriler SPSS 23.0 (IBM Inc. Chicago IL, USA) programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Covid-19 cases, which have an important place in applications to the emergency service in our country, complicate the operation of the emergency service. In this context, where there is a huge demand for medical evaluation and triage in emergency departments, early warning scores (EWS) can be useful. In this study, it was aimed to compare the ability of MEWS, NEWS, NEWS-2, qSOFA and REMS to identify adult COVID-19 patients at risk of death or admission to the ICU at the time of admission to the emergency department. Material Method The study was carried out retrospectively and observationally. Patients with positive PCR test and admitted to the emergency service with a preliminary diagnosis of Covid-19 between 01/04/2020 and 01/04/2021 were included in the study. Using the data of the patients, early warning scoring systems MEWS, NEWS, NEWS 2, qSOFA and REMS were used. Data were analyzed using the SPSS 23.0 (IBM Inc. Chicago IL, USA) program.