Obez bireylerde duyusal işlemleme, çevresel faktörler ve serbest zaman aktivitelerine katılım arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sensory processing, environmental factors and participation in leisure activities in obese individuals
  1. Tez No: 688965
  2. Yazar: İREM DUYGU ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Halk Sağlığı, Occupational Therapy, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma obez bireylerin serbest zaman aktivite katılımının, duyusal işlemleme becerilerinin ve çevresel faktörlerden etkilenimlerinin değerlendirilmesi ve bu faktörlerin arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmamıza 51 obez birey ve 51 normal kilolu birey dahil edildi. Katılımcılara aktivite performansını değerlendirmek için Kanada Aktivite Performans Ölçeği (KAPÖ), çevresel faktörleri değerlendirmek için Craigh Hastanesi Çevresel Faktörler Ölçeği (CHIEF-SF), duyusal işlemleme becerilerini değerlendirmek için Adolesan/Yetişkin Duyu Profili (AYDP) ve obez bireylerin serbest zaman aktivite algıları, aktivite tercihleri, aktivite motivasyonları ve aktivite katılımını etkileyebilecek bariyer/kolaylaştırıcıların etkisi, aktivitelerini geçekleştirdikleri fiziksel ve sosyal çevrenin değerlendirilmesi için hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulandı. Tüm veriler istatistiksel olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
This research was planned to examine the leisure activities participation of obese individuals, their exposure to environmental factors and their sensory processing skills, and the interaction of these three factors with each other. 51 obese individuals and 51 normal-weight individuals are included in our study. Participants were provided with the Canadian Occupational Performance Scale (COPM) to assess activity performance, the Craigh Hospital Environmental Factors Scale (CHIEF-SF) to assess environmental factors, the Adolescent/Adult Sensory Profile (AYDP) to assess sensory processing skills, and A semi-structured interview form was applied to evaluate the leisure time activity perceptions of obese individuals, their activity preferences, activity motivations and the effect of barriers/facilitators that may affect activity participation, and the physical and social environment in which they perform their activities. All data were analyzed statistically.