Türk popülasyonundaki obez bireylerde subkortikal yapıların MriCloud yöntemi ile volümetrik analizi
Volumetric analysis of subcortical structures in obse individuals in turkish population with MriCloud method
- Tez No: 688658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL ÖRMECİ, PROF. DR. ALPER ATASEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Beslenme ve Diyetetik, Nöroloji, Anatomy, Nutrition and Dietetics, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sinir sisteminde cerebral cortex altında yer alan yapılara genel olarak subcortical yapılar denir. Subcortical yapılar, kompleks motor ve motor olmayan birçok fonksiyonun oluşturulmasından sorumludur. Çalışmamızın amacı, Türk popülasyonundaki obez bireylerde, beyindeki bazı subcortical yapıların enerji homeostazı ile obezite üzerindeki rolü hakkında daha fazla bilgi sağlamak ve beyin anatomisi ile BKİ arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmaktır. Çalışmaya 18-50 yaş aralığında 80 birey dahil edildi. Bu bireylerden BKİ değeri 30 kg/m2'den büyük veya eşit olanlar hasta grubuna alındı. Obez sınıfındaki bireylerin 22'si erkek, 18'i kadındı. BKİ değeri 18,5 kg/m2 ile 24,99 kg/m2 arasında olan bireyler ise kontrol grubuna alındı ve bu gruptaki bireylerin de 22'si erkek, 18'i kadındı. Subcortical yapılara ait anatomik detay elde etmek için manyetik rezonans görüntüleme (MRG) kullanıldı. MRG sayesinde beyin dokularının lokal konsantrasyon farkları Web tabanlı MRICloud yazılımı ile volümetrik olarak analiz edildi. Elde ettiğimiz sonuçlara dayanarak, obez bireylerde subcortical yapıların beslenme davranışı ve duyusal işlev ile ilişkili olduğunu ve subcortical yapı hacimlerinin BKİ ile ilişkili olarak değiştiğini gözlemledik. Sonuçlarımızdan gözlemlenen yapısal farklılıkların nedenini açıklayamasak da bir ilişki olduğunu bulduk. Obezitede oluşan beyin yapısındaki değişikliklerin biyolojik temeli üzerine gelecekte yapılacak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Structures located under the cerebral cortex in the nervous system are generally called subcortical structures. Subcortical structures are responsible for forming many complex motor and non-motor functions. Our study aims to provide more information about the energy homeostasis of some subcortical structures in the brain and their role on obesity and to reveal the relationship between brain anatomy and BMI in obese individuals in the Turkish population. 80 individuals between the ages of 18-50 were included in the study. Among these individuals, those with a BMI greater than or equal to 30 kg/m2 were classified as obese. Of the individuals in the obese class, 22 were male and 18 were female. Individuals with a BMI between 18.5 kg/m2 and 24.99 kg/m2 were included in the control group, and 22 of the individuals in this group were male and 18 were female. Magnetic resonance imaging (MRI) was used to obtain anatomical details of subcortical structures. Thanks to MRI, local concentration differences of brain tissues were analyzed volumetrically with Web-based MRICloud software. Based on our results, we observed that subcortical structures are associated with feeding behavior and sensory function in obese individuals, and subcortical structure volumes vary about BMI. Although we could not explain the reason for the observed structural differences from our results, we found an association. Future studies are needed on the biological basis of changes in brain structure in obesity.