Beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının 21.yüzyıl becerileri kapsamında bilgi ve iletişim teknolojileri yeterlilikleri
Information and communication technology proficiencies within the scope of 21st sentury skills of physical education and sports teacher candidates
- Tez No: 689064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırmanın amacı, Beden Eğitimi ve Spor öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri kapsamında bilgi ve iletişim teknolojileri yeterliliklerine etkili olan faktörlerin incelenmesidir. Araştırmada; nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında, üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören, her üniversiteden mevcut imkânla, gönüllülük esası ve üniversitelerden gelen izin yazısı doğrultusunda 305 öğretmen adayı katılım göstermiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak katılımcıların sosyo-demografik bilgilerinin ölçüldüğü“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Öğretmen Adayları için Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) Yeterlilik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında ölçeklerden elde edilen veriler, SPSS 26 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the factors that affect the information and communication technologies competency of physical education and sports teacher candidates within the scope of 21st century skills. In the research; Survey model, one of the quantitative research methods, was used. In the 2020-2021 academic year, 305 pre-service teachers, studying in the Physical Education and Sports Teaching Department of universities, participated in the research with the available opportunities from each university, on a voluntary basis and in line with the permission letter from the universities. In the data collection tool, the“Descriptive Information Form”, in which the socio-demographic information of the participants was measured, and the“Information and Communication Technologies (ICT) Sufficiency Perception Scale for Teacher Candidates”developed by Şad and Nalçacı (2015) were used. The data obtained from the scales within the scope of the research were analyzed using the SPSS 26 package program.