Beden eğitimi öğretmenlerinin COVİD-19 pandemisi sürecindeki fiziksel aktivite düzeylerinin ve beslenme alışkanlıklarının incelenmesi-Çanakkale örneği
Physical activity levels and nutritional habits of physicaleducation teachers during the COVİD-19 pandemic process
- Tez No: 689125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN BAVLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmanın amacı, Beden Eğitimi Öğretmenlerinin COVİD-19 pandemisi sürecindeki fiziksel aktivite düzeylerinin ve beslenme alışkanlıklarının incelenmesidir. Bu amaçla çalışmaya Çanakkale İl'inde görev yapan, yaş ortalaması 32,5±6,8 yıl olan toplam 238 Beden Eğitimi Öğretmeni gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmadaki veriler katılımcılara online olarak Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi –Kısa Form ve Beslenme Alışkanlığı Anketi uygulanması ile elde edilmiştir. Veriler MS Excel programında frekans (n) ve yüzde (%) şeklinde değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda; Fiziksel Aktivite puanı (MET) kadınlarda 1586,1±1646,1 MET; erkeklerde 1952,9,1±1558,6 MET olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların günlük öğün tüketim sıklığının çoğunlukla 3 öğün olduğu (%51,2), öğünlerde en çok sabah, öğlen ve akşam olmak üzere, sırasıyla; yumurta (%17), pilav(%20,2) ve et yemeği (% 16,7) 'nin tüketildiği belirlenmiştir. Fastfood tüketiminin %53,7 oranla haftada 1 gün tüketildiği, sıvı tüketim sıklığının ise çoğunlukla günde 1-2 lt (%53,3) olduğu belirlenmiştir. Çay- kahve türü içeceklerin genellikle (%50) günde 1-2 bardak olduğu, katılımcıların çoğunun (%65,9) sigara ve alkol (%82,2) tüketmediği belirlenmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde katılımcıların egzersiz sıklıklarının ve fiziksel aktivite seviyelerinin düşük olduğu, fastfood tarzı beslenme alışkanlığının yüksek olduğu, günlük sıvı tüketimlerinin düşük olduğu yönünde bulgular elde edilmiştir. Bu sonuçlara dayanarak; pandemi sürecindeki hareketiz yaşamın sebep olabileceği sağlık sorunlarının önüne geçebilmek için düzenli egzersiz alışkanlığının kazandırılması ve sağlıklı beslenme ile ilgili seminerlerin verilmesinin faydalı olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the physical activity levels and nutritional habits of Physical Education Teachers during the COVID-19 Pandemic process. For this purpose, a total of 238 Physical Education Teachers with an average age of 32.5±6.8 years, working in Çanakkale Province, participated voluntarily. The data in the study were obtained by applying the International Physical Activity Questionnaire-Short Form and Nutritional Habit Questionnaire online to the participants. The data were evaluated as frequency (n) and percentage (%) in MS Excel program. As a result of the analysis; Physical Activity score (MET) in women was 1586.1±1646.1 MET; in males, it was found to be 1952.9.1±1558.6 MET. The frequency of daily meal consumption of the participants is mostly 3 meals (51.2%), the meals are mostly morning, noon and evening, respectively; It was determined that egg (17%), rice (20.2%) and meat dish (16.7%) were consumed. It was determined that fast food consumption was consumed 1 day a week with a rate of 53.7%, and the frequency of liquid consumption was mostly 1-2 lt (53.3%) per day. It was determined that tea-coffee type beverages were generally (50%) 1-2 glasses a day, and most of the participants (65.9%) did not consume cigarettes and alcohol (82.2%). When the results were evaluated, it was found that the frequency of exercise and physical activity levels of the participants were low, the fast-food style eating habits were high and their daily fluid consumption was low. Based on these results; It can be said that in order to prevent the health problems that may be caused by sedentary life during the pandemic process, it can be beneficial to gain regular exercise habits and to give seminars on healthy nutrition